آخرین اخبار
کد خبر : ۱۰۷۵۵
به روز شده در : ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
امین برحق طلب
با وجود گسترش شبکه‌های ارتباطی و زیر ساخت‌های حوزه فناوری اطلاعات اما همچنان کشورمان در اقتصاد هوشمند با ضعف‌های جدی روبرو است.

شرایط اقتصادی کشور و اعمال تحریم‌های ناعادلانه طی سال‌های اخیر ضرورت اصلاح و متکی بودن به درآمدهایی خارج از منابع نفتی را دوچندان کرده است. بنابراین ایجاد یک اقتصاد پایدار و دور از نفت بسیار مهم و ضروری است.

در حال حاضر یکی از مهم ترین مشکلات رایج در کشور، ایجاد یک چارچوب کاملا نظام‌مند، براساس شرایط اقتصادی و نظام مالیاتی کشور می‌باشد تا با استفاده از آن بتوانند نیازهای مالی و اقتصادی کشور را به خوبی تامین کرده و با استفاده از شرایط به وجود آمده باعث پیشرفت و رونق تولید در کشور شود.

در سال‌های اخیر و با گسترش فعالیت‌های اقتصادی اینترنتی و مشخص شدن توانایی این فناوری در مدیریت اقتصاد، بسیاری از کشور‌ها به منظور ایجاد و رشد نظام مالیاتی خود از این فناوری به منظور اصلاح ساختار مالیاتی خود استفاده می‌کنند.

متاسفانه در کشور ما به دلیل نبود یک سیستم صحیح مالیاتی، هستند افرادی که از پرداخت مالیات‌های خود سرباز می‌زنند و این موضوع می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای جامعه پدید آورد. اما استفاده از نظام هوشمند مالیاتی می‌تواند با ایجاد یک چارچوب صحیح و شناسایی این افراد مانع از دور زدن و یا فرار مالیاتی بسیاری از این افراد شود.

اصلاح ساختار مالیاتی علاوه بر اینکه موجب برقراری عدالت مالیاتی می‌شود باعث می‌شود مشارکت عامه مردم در این مورد نیز بیشتر شود خصوصا اگر مصارف مالیاتی برای اقشار جامعه مشخص و تبیین شود. همچنین وجود مدیریت و ایجاد اقتصاد هوشمند باعث جلوگیری از تزلزل اقتصاد کشور می‌شود و به تبع آن باعث افزایش توان اقتصادی کشور نیز می‌شود.

ذکر این نکته نیز لازم است که طی سال‌های اخیر کشورهایی که از طریق منابع طبیعی و براساس درآمدهای نفتی خود اقدام به تامین نیازهای اولیه خود می‌کردند دچار نوسان شدید اقتصادی داخلی و خارجی شده اند بر همین اساس اقتصاد تک محصولی نمی‌تواند به صورت طولانی مدت باعث ایجاد یک اقتصاد مقاوم شود.

بر هر حال استفاده از نظام هوشمند مالیاتی علاوه بر نظم در سپهر اقتصادی کشور می‌تواند تا حدود زیادی وابستگی تک محصولی را کاهش داده و اقتصادی پویاتر و مستحکم تر را نسبت به اقتصادهای وابسته به منابع طبیعی پدید آورد.
الف
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: