کد خبر : ۱۵۳۳۵
به روز شده در : ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
فردین یزدانی
دولت در راهکار بلندمدت باید به ساخت مسکن استیجاری در کشور و واگذاری آن در بلندمدت به مردم توجه کند. وی با تاکید بر اینکه دولت می‌تواند با اعطای زمین، وام ساخت و توجه به سرمایه گذاران، مسکن استیجاری را گسترش دهد. دولت می‌تواند با پرداخت سوبسید اجاره کمک بزرگی به اقشار کم درآمد و اجاره‌نشین جامعه کند. یزدانی تاکید کرد: دولت همانند دهه ۸۰ که اقدام به پرداخت وام قرض‌الحسنه به خانواده‌های کم درآمد و اجاره‌نشین کرد، مجددا از این اقدام رونمایی کند و از رشد بیش از حد اجاره‌نشینی جلوگیری کند. . دولت برای شناسایی مستاجران واقعی به منظور اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه می‌تواند از بانک اطلاعات وزارت رفاه، کمیته امداد و سازمان بهزیستی استفاده کند. به گفته وی، دولت می‌تواند در راهکار کوتاه‌مدت واحدهای مسکونی مهر بدون متقاضی را به مستاجران واگذار کند.

دولت باید در کنار اقدامات کوتاه‌مدت برای بازار اجاره‌نشینی راهکار بلندمدت بیندیشد و تولید مسکن استیجاری را گسترش دهد. براساس این گزارش، به تازگی مسوولان وزارت راه وشهرسازی، با اشاره به اینکه با توجه به شرایط فعلی، برخی از دهک‌های درآمدی امکان خرید مسکن را در میان مدت و حتی بلندمدت هم ندارند که برای حل مشکل این افراد ساماندهی نظام اجاره‌داری در دستور کار است، اعلام کردند: راه‌اندازی اجاره‌داری حرفه‌ای در سه فاز قابل انجام است به‌‌طوری‌که اجاره بلندمدت با همراهی خیرین و ارگان‌های حمایتی، واحدهایی احداث می‌شوند و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرند که این طرح در کلانشهرها اجرا خواهند شد.

آنها با اعلام اینکه ایجاد شرکت‌هایی که کار آنها اجاره داری حرفه‌ای است نیز در دستور کار قرار دارد، راه‌اندازی اجاره‌داری حرفه‌ای را نیازمند اصلاح آیین‌نامه‌ای در این زمینه می‌دانند. بنا بر اعلام مسوولان مسکن در وزارت راه وشهرسازی، پیش‌تر در قانون ساماندهی مسکن اعلام شده بود که در قالب نظام اجاره‌داری حرفه‌ای واحدهای ساخته شده با استفاده از مشوق‌های در نظر گرفته شده از سوی سازنده‌ها تا پنج سال به بازار اجاره عرضه شود و بعد از آن اجازه فروش داده شود.اما در اصلاح این بند از قانون ساماندهی اجازه فروش وجود ندارد و واحدها در بازار اجاره باقی خواهند ماند. بر اساس این گزارش، وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد نوع دوم و سوم اجاره داری را مثل اجاره داری کوتاه‌مدت ساماندهی کند؛ به‌طوری‌که در اجاره داری کوتاه‌مدت هدف افرادی باشند که با پس‌انداز امکان صاحب خانه شدن را پیدا می‌کنند و در این بخش شرکت‌های اجاره داری وارد می‌شوند.

فارس
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: