کد خبر : ۱۸۲۵۲
به روز شده در : ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
۶۰ درصد زمین‌های کشاورزی کشور فقیرندمشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک گفت : ۶۰ درصد زمین‌های کشاورزی کشور ماده آلی کمتر از نیم درصد دارد و به شدت با مشکل فقر خاک مواجه هستیم.
به گزارش بامداداقتصاد به نقل از خبرگزاری صداوسیما، علیرضا پرستار در همایش گرامیداشت روز جهانی خاک که دیروز در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد، افزود: میانگین فرسایش خاک در ایران تا ۱۶ تن در هر هکتار است و این در حالی است که میانگین آمار جهانی ۶ تن است.

وی شعار امسال روز جهانی خاک را "جلوگیری از فرسایش خاک برای آیندگان" اعلام کرد و افزود: ضرورت توجه همگانی برای حفظ آب و خاک برای نسل‌های آینده از ضروریات است.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با بیان اینکه حدود ۱۹ میلیون هکتار زمین کشاورزی قابل کشت در کشور وجود دارد، گفت: فقط ۳.۲ میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور به عنوان کلاس یک، مواد آلی مناسبی دارد و بقیه زمین‌های کشاورزی کشور با محدودیت‌هایی مانند سنگریزه، کمبود ماده آلی و شوری مواجه است.

پرستار گفت: طرح مدیریت اجرایی خاک در سطح ملی از سه سال پیش فعال شد و مهم‌ترین اقدام در سال‌های اخیر هم قانون جامع حفاظت از خاک است که امسال به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با بیان اینکه آئین نامه اجرایی قانون جامع حفاظت از خاک در وزارت جهاد کشاورزی در حال تدوین است، افزود: در این قانون به تهیه نقشه‌های بزرگ مقیاس زمین کشاورزی، پایش کیفیت خاک و جلوگیری از قاچاق خاک توجه جدی شده است.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: