بازار سهام

بورس در یک‌قدمی ۴۰۰ هزار

معاملات بورس تهران روز چهارشنبه با رشد ۹/ ۰ درصدی شاخص کل پایان یافت. با احتساب صعود قیمت‌ها در معاملات دیروز نماگر اصلی بورس به فاصله ۱۴/ ۰ درصدی سطح بی‌سابقه ۴۰۰ هزار واحد رسید. فروکش تنش‌های سیاسی در کنار ابلاغ آیین‌نامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و همچنین خبرهای موافق از بازار جهانی و رشد قیمت فلزات موج جدیدی از تقاضای سهام را در پی داشت. افزایش همه‌جانبه تقاضا سبب شد تا معاملات ۶۴ بنگاه بورسی به منظور شفاف‌سازی شرکت درخصوص ارتقای ۲۰ تا ۵۰ درصدی قیمت در روز گذشته متوقف شود. همین امر منجر به کاهش ارزش معاملات خرد بورس به زیر مرز ۳۰۰۰ میلیارد تومان شد. مهم‌ترین محرک تقاضا برای هفته آینده انتشار کارنامه‌های فصلی است. در مقابل، ریسک‌های غیراقتصادی و وجود انگیزه برای ذخیره سود عامل فشار بر عرضه تلقی می‌شود.

11-01

 

 

بازار ارز

گام‌های آرام دلار در مسیر رشد

سریال رشدهای آرام و متوالی دلار در معاملات روز چهارشنبه ادامه یافت. نرخ هر دلار آمریکا ساعت 16 دیروز 60 تومان (معادل 4/ 0 درصد) افزایش یافت و به 13 هزار و 550 تومان رسید. به‌رغم هشدارهای رئیس کل بانک مرکزی روند افزایشی شاخص ارزی کشور ادامه دارد. به‌نظر می‌رسد بیانیه کشورهای اروپایی درباره فعال کردن مکانیزم ماشه و ارجاع برجام به شواری امنیت سازمان ملل و نهایتا گسترش ابعاد تحریم‌های علیه کشور در تقویت تقاضای احتیاطی ارز موثر بوده است. البته روند افزایشی دلار از ابتدای هفته و پس از فروکش تنش‌های سیاسی رقم خورد. دلار در 21 روز کاری دی‌‌ماه تنها 6 روز افت کرده و مابقی روزها در مدار مثبت حرکت کرده است. افق مبهم روابط خارجی ایران با غرب بار دیگر بر دلار سایه انداخته و منجر به تثبیت نرخ در منطقه 13 شده است.

11-02

 

 

بازار سکه

جهت‌گیری‌های جبرانی سکه

سکه‌بازان روز چهاشنبه در ادامه رشد جبرانی خود در این هفته از دو جا حمایت شدند. در واقع، هم نرخ دلار به کمک سکه آمد و هم اونس جهانی طلا نوسان مثبتی را به نمایش گذاشت. برآیند این دو عامل منجر به افزایش 35 هزار تومانی (7/ 0 درصد) بهای هر سکه طرح جدید و رسیدن قیمت این فلز گرانبها به سطح 4 میلیون و 855 هزار تومان شد. سکه در این هفته توانست از دلار سبقت بگیرد و رشد خود از ابتدای سال را به عدد 4/ 4 درصد برساند. بسیاری از فعالان بازار اکنون محدودیت کمتر بازار سکه در مقایسه با دلار را عامل این واگرایی می‌دانند. البته باید اشاره کرد که چرخش مثبت اونس در پی سیگنال‌های منفی از مذاکرات تجاری چین و آمریکا در روز چهارشنبه هم از بهای داخلی سکه حمایت کرد.

11-03

 

 

بازار طلای جهانی

چرخش مثبت اونس طلا

هر اونس طلای جهانی ساعت 16 دیروز به قیمت 1552 دلار صعود کرد. طلا از اواخر هفته قبل و با کاهش تنش‌های بین ایران و آمریکا در کنار خوش‌بینی به امضای فاز نخست توافق تجاری میان چین و آمریکا تحت فشار بود. اونس روز سه‌شنبه در جو مثبت حاکم بر مذاکرات تا سطح 1537 دلار هم پایین آمد. سپس وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تعرفه‌های تجارى علیه چین تا زمان حصول فاز دوم توافق تجارى تغییر یا کاهش نخواهد داشت. همین خبر سبب شد پول‌ها به سمت دارایی‌های امن حرکت کند. به این ترتیب، قیمت طلا دوباره تقویت شد و شاخص‌های سهام عقب‌نشینی کردند. آمار ضعیف CPI آمریکا هم زمینه را برای تقویت دوباره طلا در روز گذشته فراهم کرد. انتشار آمار PPI آمریکا در عصر چهارشنبه می‌تواند از محل شاخص دلار، طلا را به نوسان وادارد.

11-04

 

 

بازار اوراق مسکن

صعود دسته‌جمعی «تسه»ها

بهای هر امتیاز وام مسکن دی‌ماه 97 (تسه9710) دیروز 4/ 1 درصد افزایش یافت و به سطح 44 هزار و 775 تومان رسید. درمجموع متوسط قیمت کل امتیازهای وام مسکن با رشد 4/ 2 درصدی، از سطح 44 هزار و 470 تومان به سطح 45 هزار و 550 تومانی رسید. همان‌طور که انتظار می‌رفت عطش تقاضای ناشی از افزایش سقف خرید وام مسکن فروکش کرد. در ابتدای این هفته در پی ابلاغ طرح ترمیم خرید وام مسکن، ارزش معاملات «تسه»ها به 12 میلیارد تومان هم رسید. اما پس از تخلیه هیجان خریداران، معاملات روند انقباضی به خود گرفت و ارزش معاملات روز گذشته به 7 میلیارد تومان رسید. سقف و کف قیمتی در میان «تسه»ها طی روز گذشته به ترتیب، 48 هزار و 43 هزار تومان بود. اوراق جدیدالانتشار سطح بالاتر قیمت و امتیازهای قدیمی سطح پایین‌تری را ثبت کردند.

11-05

 

بازار نفت

دو عامل فشار بر نفت

بهای هر بشکه نفت‌خام آمریکا ساعت 16 دیروز به سطح 3/ 58 دلاری تنزل کرد و به این ترتیب به پایین‌ترین سطح طی 5 هفته اخیر رسید. روند کاهشی قیمت نفت از هفته قبل و توام با تبخیر تنش‌ها در خاورمیانه رقم خورد. در این میان، چشم‌انداز رشد تقاضا با خوش‌بینی به امضای فاز نخست مذاکرات چین و آمریکا از ریزش نفت تا حدی جلوگیری کرد. با وجود این بازگشت ابهامات ناشی از این توافق طی روز گذشته فشار بر نفت را مضاعف کرد. از طرف دیگر، آمار موجودی‌ها هم زمینه را برای تشدید روند نزولی قیمت‌ها به وجود آورد. روز سه‌شنبه موسسه نفت آمریکا اعلام کرد که موجودی‌های هفتگی این کشور 1/ 1 میلیون بشکه افزایش یافته است درحالی‌که تحلیلگران انتظار کاهش 474 هزار بشکه‌ای موجودی‌ها را داشتند. آمار رسمی موجودی‌ها در عصر چهارشنبه منتشر می‌شود.

11-06


دنیای اقتصاد