کد خبر : ۲۱۵۰۸
به روز شده در : ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
پرچم اتحادیه اروپا با ستاره‌هایش شناخته می‌شود. این ۱۲ ستاره نشان وحدت و اتحاد است. ۱۲ عددی اسطوره‌ای است اما برگزیت این وحدت را نشانه رفت و آنچه نباید می‌شد، شد. حالا پس از سال‌های دراماتیک در فضای سیاسی اتحادیه اروپا و بریتانیا، بالاخره پارلمان اتحادیه اروپا رای به خروج بریتانیا از این اتحادیه داد.
 پس از بیش از سه سال درگیری، خروج دو نخست‌وزیر و ده‌ها اعتراض خشمگینانه در سراسر اتحادیه اروپا، برگزیت بالاخره اتفاق افتاد. روز گذشته ساعت ۲۳ به وقت گرینویچ، ۳۱ ژانویه بریتانیا از اتحادیه اروپا جدا و تبدیل به اولین کشوری شد که این بلوک ۴۷ ساله را ترک‌کرد. حالا برای انتقال کامل دو طرف تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ فرصت دارند. خروج روز جمعه نشانگر پایان یک دوره نیست، بلکه آغاز فصل جدیدی است که پس از ماه‌ها مذاکره با ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا رقم می‌خورد. آخرین دور این مذاکرات برای خروج نیز در هفته‌ای که گذشت رخ داد. پس از اینکه اتحادیه اروپا از شرایط خروج دفاع کرد، لحظه تاریخی به‌وقوع پیوست.
مولی اسکات کاتو، از حزب سبزها هنگام صحبت‌های خود که در باب امید بود، گریه کرد. این در حالی است که نایجل فاراژ و همکاران همفکرش از اینکه برخی پرچم اتحادیه اروپا را تکان می‌دادند، عصبانی بودند. در این شرایط روز جمعه جشن‌های خیابانی همزمان با خروج رسمی در سراسر بریتانیا برگزار شد. به همین مناسبت پیش از برگزاری مراسم، یکی از نمایندگان محافظه‌کار خواستار یک آتش‌بازی شده بود که حتی آتش آن در آسمان فرانسه هم رویت شد. به همین مناسبت روز جمعه ساعت ۲۱ ، مردم بریتانیا به خیابان‌ها آمدند و به جشن و پایکوبی پرداختند. این جشن پس از سه سال درگیری سیاسی در خیابان‌‌های بریتانیا به‌وقوع پیوست. در سال ۲۰۱۶ افزون بر نیمی از جمعیت بریتانیا، ۵۲ درصد رای به خروج از این اتحادیه دادند.  به همین مناسبت بوریس جانسون روز جمعه همزمان با آماده شدن انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا پس از ۴۷ سال، به «طلوع دورانی تازه» خوشامد گفت. جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در سخنرانی‌ای که در ساعت ۲۲ به وقت محلی و یک ساعت پیش از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا ایراد شد، گفت:  «برگزیت نه یک پایان، بلکه یک آغاز است». او همچنین خروج از این اتحادیه ۲۷ عضوی را که پس از تایید توافق برگزیت از سوی پارلمان اروپا صورت گرفت، لحظه تولد دوباره و تغییر ملی واقعی توصیف کرد. با آغاز دوره گذار برگزیت، تغییرات اندک اندک صورت خواهد گرفت و بیشتر قوانین اتحادیه اروپا از جمله تردد آزادانه مردم همچنان تا پایان ماه دسامبر اعمال خواهد شد؛ زمانی که انگلیس قصد دارد به یک توافق تجارت آزاد دائمی با اتحادیه اروپا دست یابد. در ابتدا قرار بود برگزیت در ۳۱ مارس سال ۲۰۱۹ اجرایی شود اما با رد مکرر توافق خروج پیشین میان اتحادیه اروپا و ترزا می، نخست‌وزیر سابق انگلیس از سوی اعضای پارلمان این کشور، این تاریخ دچار تغییر شد. جانسون اما پس از پیروزی در انتخابات سراسری ماه دسامبر، توانست به وعده خود برای به سرانجام رساندن برگزیت عمل کند. با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بیش از سه سال جنجال سیاسی به دنبال همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ پایان یافت.

بوریس جانسون همچنین به مناسبت خروج از اتحادیه اروپا امروز در شهر ساندرلند- نخستین شهری که پس از اعلام نتایج همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ از برگزیت حمایت کرد- یک جلسه کابینه برگزار خواهد کرد. این نخست‌وزیر در سخنرانی خود بر لزوم همبستگی همه ‌طرف‌ها تاکید کرد و گفت: این لحظه‌ای است که از اقدامی تازه رونمایی می‌شود. این لحظه، لحظه تولد دوباره و تغییر ملی واقعی است. او در این سخنرانی خود که در دفتر نخست‌وزیری انگلیس صورت گرفت، گفت: این طلوع دورانی تازه است که طی آن دیگر نمی‌پذیریم تا فرصت‌های زندگی‌تان وابسته به این باشد که در چه بخشی از کشور بزرگ شده‌اید. این لحظه‌ای است که اتحاد و پیشرفت را آغاز می‌کنیم.»


دنیای اقتصاد 


عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: