کد خبر : ۲۲۲۲۰
به روز شده در : ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۵
بازار‌های مالی با نزدیک شدن به سال نو تحولاتی را شاهدند که بازار طلا و سکه به دلیل سنت‌های دیرینه بیشتر در معرض تغییر نرخ قرار گرفته است.

به گزارش بامداداقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان, آخرین هفته بهمن هم به پایان رسید و بازار های  مالی با تغییرات اندکی  روبه رو شدند.

ابتدای این هفته بازار ارز شاهد نوسان اندکی بود و به مرز ۱۴ هزار تومان نزدیک شد با توجه به این که روز به روز به ایام پایان سال نزدیک می‌شویم  تقاضا برای طلا و سکه نیز افزایش می یابد و بر خلاف هفته گذشته افزایش قیمت  در بازار خود نمایی می کند. 

سکه در آخرین هفته بهمن  به کانال ۵ میلیون تومان رسید

بازار طلا و سکه در هفته پایانی بهمن پله‌های افزایش قیمت را طی کرد به طوری که در اولین روز هفته سکه ۴ میلیون  و ۹۶۰ هزار تومان بود که به رقم بالای ۵ میلیون تومان رسید همچنین نیم سکه نیز از این قاعده مستثنا نبود  و از ۲ میلیون ۵۶۰ هزار تومان به ۲ میلیون  و ۶۰۰ هزار تومان رسید که این افزایش قیمت چندان چشمگیر نبود، اما در بازار جهانی طلا هرا نس طلا با کاهش جزئی همراه بود که در جدول زیر به طور کامل قیمت طلا  و سکه در هفته چهارم  بهمن قابل مشاهده است.

قیمت روز ارز در هفته چهارم  بهمن 
 شنبه 19 بهمن قیمت (تومان)یکشنبه 20 بهمن قیمت (تومان)دوشنبه 21 بهمن قیمت (تومان)چهارشنبه 23 بهمن قیمت (تومان)

پنجشنبه 24 بهمن قیمت (تومان)

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید۴.۹۶۰.۰۰۰۵.۰۴۰.۰۰۰۵.۰۴۵.۰۰۰۵.۰۷۰.۰۰۰۵.۱۳۰.۰۰۰
سکه طرح امامی۴.۹۵۵.۰۰۰۵.۰۳۰.۰۰۰۵.۰۴۰.۰۰۰۵.۰۶۰.۰۰۰۵.۱۱۰.۰۰۰
نیم سکه بهار آزادی۲.۵۶۰.۰۰۰۲.۵۷۰.۰۰۰۲.۵۸۰.۰۰۰۲.۶۰۰.۰۰۰۲.۶۵۰.۰۰۰
ربع سکه بهار آزادی۱.۵۳۰.۰۰۰۱.۵۵۰.۰۰۰۱.۵۷۰.۰۰۰۱.۵۸۰.۰۰۰۱.۶۰۰.۰۰۰
سکه گرمی۹۳۰.۰۰۰۹۳۰.۰۰۰۹۳۰.۰۰۰۹۳۰.۰۰۰۹۴۰.۰۰۰
اونس جهانییک هزار و ۵۷۰ دلار و و ۷۰ سنتیک هزار و ۵۷۰ دلار و و ۷۰ سنتیک هزار و ۵۷۰ دلار و و ۳۷ سنتیک هزار و ۵۶۴ دلار  و ۹۰ سنتیک هزار و ۵۷۳ دلار و و ۹۰ سنت
طلای ۱۸ عیار۵۰۶.۷۱۵۵۱۵.۲۵۷۵۱۵.۷۱۹۵۱۷.۱۰۴۵۲۴.۲۹۰

در ایام پایانی سال، عرضه و تقاضا در بازار طلا و سکه متعادل است

محمد کشتی آرای نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت بازار سکه و طلا در هفته گذشته، اظهار کرد: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در این هفته ۴۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است که دلیل این امر را می‌توان افزایش نرخ ارز در بازار دانست.

نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به اینکه هر اونس جهانی طلا نسبت به روز دوشنبه ۶ دلار کاهش داشته است، تصریح کرد: این در حالی است که هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴ هزار تومان، هر مثقال طلا ۱۲ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

کشتی آرای  تصریح کرد: با وجود نزدیک شدن به ایام پایانی سال، عرضه و تقاضا در بازار متعادل است.

او از مردم درخواست کرد که زمانی به خرید طلا و سکه اقدام کنند که بازار روند متعادلی داشته باشد.

گزارش هفتگی /

بازار ارز همچنان به انتخاب ثبات قیمت اسرار دارد

همانند هفته گدشته بازار ارز گزینه ثبات قیمت را برگزید به طوری که  دلار و یورو در روز اول هفته به ترتیب به نرخ 13 هزار  و 500 تومان و 15 هزار تومان رسیده بود که در روهای پایانی هفته شاهد افرایش اندک و ناچیزی بودیم شمت می توانید قیمت ارز های پرمتقاضی  در هفته چهارم بهمن  را به صورت جدول بررسی کنید

قیمت روز ارز در در هفته چهارم بهمن 
 شنبه 19 بهمن قیمت (تومان)یکشنبه 20 بهمن قیمت (تومان)دوشنبه 21 بهمن قیمت (تومان)چهار شنبه 23 بهمن قیمت (تومان)پنجشنبه 24 بهمن قیمت (تومان)
دلارآمریکا۱۳.۵۰۰۱۳.۵۰۰۱۳.۵۰۰۱۳.۶۰۰۱۳.۷۲۰
یورو۱۵.۰۰۰۱۵.۰۰۰۱۵.۰۰۰۱۵.۱۰۰۱۵.۱۰۰
لیرترکیه۲.۲۹۶۲.۳۰۰۲.۳۲۰۲.۳۲۰۲.۳۲۰
پوند انگلیس۱۷.۸۱۰۱۷.۸۲۸۱۷.۹۸۳۱۷.۹۸۶۱۷.۹۸۶
درهم امارات۳.۷۶۰۳.۷۸۶۳.۸۱۹۳.۸۴۹۳.۸۴۹
یوان چین۱.۹۷۸۱.۹۸۳۲.۰۰۰۲.۰۰۳۲.۰۰۳
دلار کانادا۱۰.۳۴۹۱۰.۳۹۲۱۰.۴۸۳۱۰.۴۸۳۱۰.۴۸۳
ریال قطر ۳.۷۷۸۳.۸۰۱۳.۸۳۴۳.۸۳۴۳.۸۳۴
دینار عراق۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱
دلار استرالیا۹.۲۷۳۹.۲۲۹۹.۳۱۰۹.۳۳۰۹.۳۳۰

علی قنبری کارشناس اقتصادی گفت:  با توجه به اینکه قیمت دلار و سکه تقریبا روند با ثباتی را داشته است تغییرات شدید قیمتی در روز‌های پایانی سال دور از انتظار است.

او افزود: با نزدیک شدن به ایام نوروز شاید شاهد تغییرات اندکی در نرخ  طلا  باشیم که افزایش قیمتی آن  با روند رو به رشدی صورت می گیرد  البته این امری طبیعی بوده و هر سال شاهد این اتفاق در بازار ارز بوده ایم چرا که با افزایش تقاضا قیمت ارز و طلا نیز بالا می‌رود و این خارج از قاعده اقتصادی نخواهد بود.

قنبری در پایان تصریح کرد: به طور کل روند بازار ارز و طلا با توجه به اینکه انتظار می‌رود اتفاقات خاص سیاسی و اجتماعی در پیش رو نداشته باشیم روند آن  غیر معقول همراه با رفتار‌های هیجانی نخواهد بود.

گزارش هفتگی /

معاملات در بازار سرمایه به یک  میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نزدیک شد

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه گفت:هم اکنون چگونگی وضعیت بازار سرمایه به ۳ عامل بستگی دارد؛ اولین عامل، تداوم وجود نقدینگی به این بازار است که تا کنون در آن خللی وارد نشده است و نقدینگی به سهولت در حال ورود به بازار سرمایه است. مشاهده می‌شود که افراد حقیقی در حال خرید سهام‌های جدید تری هستند به طوری که در هفته گذشته تراز اولیه معاملات در بازار سرمایه به یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نزدیک شد که نشان دهنده آن است بازار در حالت رونق قرار گرفته است.

دارابی درباره دومین عامل تاثیر گذار در بازار سرمایه افزود: بعد از گذشت روز‌ها از شیوع ویروس کرونا در چین در حال حاضر بازار جهانی روند رو به بهبودی را طی می‌کند به طوری که قیمت فلزات و نفت خام به نرخ اولیه خود بازگشته است.

او تصریح کرد: سومین عامل موثر در بازار سرمایه تحولات سیاسی و اقتصادی در کشور است که اگر به صورت ناگهانی رخ دهد تاثیر به سزایی خواهد داشت که در حال حاضر تحولات و اتفاقات خاص سیاسی در روز های آینده پیش رو نداریم.

دارابی بیان کرد: اگر ۳ عامل موثر در بازار سرمایه که قبلا ذکر شده است از وضعیت خوبی برخوردار باشند انتظار می‌رود در روز‌های پایانی سال این بازار با رشد همراه باشد هرچند معمولا در اسفند شرکت‌های خصوصی و دولتی ازجمله بیمه، بانک‌ها و ... با کمبود نقدینگی مواجه می‌شوند که برای جبران آن اقدام به فروش سهام می‌کنند. 

این کارشناس اظهار کرد: به طور کلی پیش بینی می‌شود که بازار سرمایه در روز‌های پایانی سال روند متعادل همراه با رشد مثبتی خواهد داشت.

او گفت: بازار سرمایه در مقایسه با سال گذشته روند کاملا مثبتی داشته است که ۱۶۰ درصد بازدهی بازار بورس از ابتدای سال تا الان داشته ایم که برای سهام داران خبر خوبی است.

دارابی در پایان اظهار کرد: امسال در بازار سرمایه شاهد  میل بیشتری برای سرمایه گذاری و ورود نقدینگی به این بازار بوده ایم چرا که رکود در بازار‌های موازی سبب رشد بازار سرمایه شده است.

شما می توانید روند شاخص بورس را به صورت نموداری  در تصویر زیر مشاهده  کنید

گزارش هفتگی /

معامله بیش از ۱۷۰۶۵۷ میلیارد ریال اوراق بهادار در بورس تهران

در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۳ بهمن ماه ۹۸، شاخص کل با ۱۳۱۸۵ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۴۵۹۰۸۰ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن با ۲۳۵۹ واحد افزایش معادل ۶۱ / ۱ درصد به رقم ۱۴۸۹۳۱ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول با ۸۹۰۵ واحد افزایش به رقم ۳۳۰۹۵۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۹۸۵۴ واحد افزایش عدد ۹۱۵۹۵۱ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۷۷ / ۲ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۲۶ / ۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

در ۴ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۷۰۶۵۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۹ درصد کاهش یافت.

در ضمن تعداد ۲۹۰۲۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳ میلیون و ۱۴۷ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶۸ / ۳۱ درصد و ۶۱ / ۲۳ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

این درحالی است که تعداد ۷۹۴ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۸۱۰۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۳۵ / ۲۰ و ۲۲ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می‌شود، تعداد ۹۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۹۳۱ میلیارد ریال معامله شد.

و اما چه سرنوشتی در انتظار بازار های مالی است؟

با توجه به روند بازارهای مالی در هفته چهارم بهمن و پیش بینی کارشناسان مبنی بر رشد  بازار سرمایه و  شرایط آرام بازار طلا و ارز  باید منتظر بود و دید چه سرنوشتی در انتظار بازار های مالی است.

عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: