پربازدید ها
کد خبر : ۲۷۷۶۹
به روز شده در : ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
وزیر ارتباطات :
۴ پروژه کلان اقتصاد دیجیتال با حضور رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات افتتاح شد.
به گزارش بامداد اقتصاد به قنل از باشگاه خبرنگاران جوان، صبح امروز، ۸ خرداد ۱۳۹۹، ۴ پروژه پیشران اقتصاد دیجیتال با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، جمعی از مدیران و فعالان عرصه ارتباطات و اصحاب رسانه، از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم محمد جواد آذری جهرمی با اشاره به اینکه هسته اقتصاد دیجیتال ایران تقریبا به متوسط رشد جهانی رسیده است ، گفت: سهم ایران از اقتصاد دیجیتال ۶ و نیم درصد است و این درحالی که این آمار در کل جهان ۱۵.۵ درصد، در آمریکا ۲۱.۶ درصد و در چین ۳۰ درصد است. علت عقب ماندگی ایران در نگاه اول به دلیل فرآیند پیشرفت دومینویی در این عرصه است، چراکه هسته اقتصاد دیجیتال کشور به بلوغ رسیده و مرحله به مرحله شاهد رشد آن هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ادامه درباره رشد هسته اقتصاد دیجیتال توضیح داد: نرخ رشد این هسته در در سال ۹۲، ۲.۲۳ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌داد که این آمار در سال ۹۶ به ۲.۵ درصد و در سال ۹۸ به ۴ درصد رسیده است و کل اقتصاد دیجیتال در سال ۹۲، ۳.۶۸ درصد، در سال ۹۶، ۴.۱۱ درصد و در سال ۹۸ با رشد ۶.۵ درصد مواجه بودیم.

او ادامه داد: ظرفیت شاهراه‌های اصلی ارتباطی هسته در سال ۹۲، ۶۸۰ گیگابیت بر ثانیه بود که این میزان در سال ۹۶ به ۴ هزار گیگابیت بر ثانیه و در سال ۹۸ به ۱۸ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده است که این آمار با رشد ۳۰ برابری مواجه بوده است.

وزیر ارتباطات گفت: ظرفیت ارتباطات بین الملل در سال ۹۲، ۱۳۰ گیگابیت برثانیه بود که این آمار در سال ۹۶به هزار گیگابیت بر ثانیه و در پایان سال ۹۸ به ۴۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسید. متوسط سرعت دسترسی مشترکان موبایل به اینترنت در سال ۹۲، ۲۱۸ صدم گیگابیت بر ثانیه بود که این دسترسی در سال ۹۶ به ۲.۵ مگابیت و در سال ۹۸ به ۱۰ مگابیت بر ثانیه رسید و مشترکان ثابت نیز در سال ۹۲، ۲۵۶ کیلوبیت برثانیه به اینترنت دسترسی داشتند که این میزان در سال ۹۶ به ۴.۸ مگابیت و در سال ۹۸ به ۶.۲ مگابیت بر ثانیه افزایش یافت.

آذری جهرمی پوشش دسترسی پرسرعت روستایی به اینترنت را در سال ۹۲ صفر عنوان کرد و بیان کرد: این پوشش در سال ۹۶ به ۴۰ درصد و در سال ۹۸ نیز در روستا‌ها به ۸۹ درصد رسیده است؛ ظرفیت مراکز داده فعال در سال ۹۲، ۲۱۰ رک بوده که در سال ۹۶ این تعداد به ۵۵۰ رک و در سال ۹۸ نیز به ۱۸۳۰ رک فعال افزایش یافت.

او ادامه داد: نسبت پیک مصرف ترافیک داخلی به خارجی در سال ۹۲، ۱۰ درصد بوده که این مصرف در سال ۹۶ به ۲۵ درصد و در سال ۹۸ به ۵۵ و نیم درصد افزایش یافت. این آمار نشان از آن دارد که محتوای داخلی در حال رشد است. ما امروز شاهد رشد تعداد اپلیکیشن‌های داخلی هستیم، چراکه تعداد اپلیکیشن‌های ایرانی که در حال خدمات رسانی به مردم هستند در سال ۹۲، ۴۸۳ اپلیکیشن بود که این تعداد در سال ۹۶ به ۱۵۰هزار و در سال ۹۸ به ۳۴۵ هزار اپلیکیشن رسید.

وظیفه دولت‌ها گسترش اقتصاد دیجتال و رشد اصلی این اقتصاد در کشور است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: نرخ رشد اقتصاد کشور بر اساس برنامه ششم توسعه، ۸ درصد عنوان شده بود که نرخ رشد ارزش افزوده برای بخش فناوری اطلاعات ۱۹.۴ درصد هدف گذاری شده بود؛ نرخ رشد اقتصاد کشور در سال ۹۶ که در دوره قبل از تحریم‌های ظالمانه علیه ایران بود، ۴.۵ درصد را تشکیل می‌داد که نرخ رشد فناوری اطلاعات در آن سال ۱۴.۵ درصد ثبت شده است؛ این آمار در سال ۹۷ با وجود فشار‌ها و مشکلات ۳.۷- درصد رشد اقتصادی و ۳۱.۳ درصد رشد ارزش افزوده بخش فناوری اطلاعات ثبت شده است. همچنین بهره وری کل اقتصاد در سال ۹۷ در ایران ۶.۱۲- درصد بوده است که در بخش فناوری اطلاعات این بهره‌وری ۱۳.۵ درصد اعلام شده است. 

آذری جهرمی با اشاره به اینکه ۱۷ درصد از جوانان ایرانی از رشته‌های وابسته به فناوری اطلاعات فارغ التحصیل می‌شوند عنوان کرد: هسته اقتصاد دیجیتال در کشور شکل گرفته است و این نشان دهنده این است که فضای رشد بزرگی در لایه دوم و سوم اقتصاد دیجیتال وجود دارد؛ ایران در حال حاضر تحت فشار‌های شدید بین المللی و اقتصادی است و در این شرایط چاره‌ای جز افزایش بهره وری نیست، با توجه به اهمیت ویژه اشتغال‌زایی برای جوانان، استفاده از فناوری اطلاعات یکی از روش‌های افزایش بهره وری بوده و اقتصاد دیجیتال بهترین جایگزین برای اقتصادنفتی و برون رفت از مشکلات فعلی خواهد بود.

آذری جهرمی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار کرد: بخش زیرساختی که به حوزه هسته باز می‌شود، توسعه زیرساخت‎هاست که در قالب برنامه شبکه ملی اطلاعات پیگیری شده است که باید از دبیر شورای عالی فضای مجازی قدردانی کرد. توسعه زیرساخت‌ها به قدر قابل قبولی رشد داشته است و در کنار آن وظیفه دولت‌ها در گسترش اقتصاد دیجتال، رشد اصلی این اقتصاد است.

جهرمی با اشاره به لایه‌های مختلف اقتصاد دیجیتال و وظایف وزارت ارتباطات در توسعه شبکه ملی اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات در کنار توسعه شبکه ملی اطلاعات و فناوری، به دنبال ایجاد طرح نوآفرین است که زیر نظر دولت و اختیارات وزارت آغاز به کار کردند.

آذری جهرمی در خصوص افتتاح طرح‌های وزارت ارتباطات خاطرنشان کرد: ما امروز ۴ افتتاح عمده داریم، که یکی از آن‌ها مرکز داده‌های اقماری است که با سرمایه‌گذاری شرکت ایرانسل انجام شده که با این دو لایه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تامین می‌شود. افتتاح دیگر توسط شرکت آسیاتک بر پایه ایجاد خدمات ابری کشور برای مردم پایه‌ریزی شده است. همچنین در این مراسم افتتاح تلویزیون اینترنتی کشور را خواهیم داشت و امروز با حضور شما برای ۵۰۰۰ شرکت حاضر که در طرح نوآفرینی ثبت نام کردند، بسته‌های حمایتی ۵۰ میلیون تومانی را ارائه خواهیم کرد. 

جهرمی خطاب به رئیس جمهور گفت: ما ۱۰ افتتاح و برنامه دیگر داریم که در ۱۰ مرحله و در ۱۰ مناسبت مختلف به شما ارائه خواهیم کرد. وی همچنین در پاسخ به سؤال روحانی مبنی بر اینکه آیا این افتتاح‌ها برعهده شرکت‌هاست و برآورد مالی این پروژه‌ها چقدر است؟، گفت: وظایف امروز همه بین شرکت‌ها تفکیک شده است و ارزش مالی دو هزار و دویست میلیارد تومان دارد. در این مجموعه نیز آسیاتک هشتصد و پنجاه میلیادر تومان برای خدمات ابری سرمایه‌گذاری کرده است؛ ۸۰ میلیارد تومان برای تلویزیون اینترنتی در نظر گرفت که پس از دو سال سرمایه آنها باز خواهد گذشت. همچنین در بسته‌های حمایتی دویست و پنجاه میلیارد تومان دولت تامین کرده است که امروز در حداقل مبلغ ۵۰ میلیون تومان در اختیار شرکت‌ها خواهیم گذاشت.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: