بازار سهام

اولین اصلاح بورس پس از ۹ روز

شاخص کل بورس تهران دوشنبه پس از ۹ روز کاری عقب‌نشینی کرد و ۷/ ۰ درصد پایین‌تر از قله تاریخی خود قرار گرفت. بسیاری از اهالی بازار فشار فروش حاکم بر دادوستدهای دیروز را به انگیزه بالای سهامداران برای شناسایی سودهای کسب شده در هفته‌های اخیر نسبت دادند. موضوعی که در خروج ۹۰ میلیارد تومانی سرمایه‌های خرد از جریان معاملات تبلور یافت. البته برخی دیگر اختلال در سامانه مرکزی معاملات و سیستم‌های برخط کارگزاری‌ها را علت عمده هیجان سهامداران در فرو‌ش عنوان کردند. اما در نگاهی واقع‌بینانه چنین موجی از عرضه سهام پس از ثبت رشد ۱۹۰ درصدی شاخص کل از ابتدای سال امری طبیعی است. ویژگی جالب توجه معاملات دیروز فروکش کردن هیجان فروشندگان در صف‌های طویل و جدایی قیمت‌ها از کف روزانه به دامنه مثبت قیمت بود که نوید موقتی بودن اصلاح عمومی قیمت‌ها را می‌دهد.

 

 

 

بازار سکه

رکورد جدید سکه فیزیکی

بازار سکه در معاملات روز دوشنبه رکورد تازه‌ای را ثبت کرد. ساعت 16 دیروز قیمت هر سکه طرح جدید 80 هزار تومان افزایش یافت و به سطح بی‌سابقه 8 میلیون و 780 هزار تومان رسید. عبور مجدد دلار از سطح حساس 20 هزار تومانی در روز گذشته در کنار پیشروی اونس طلای جهانی، زمینه‌ساز تحرکات مثبت در معاملات سکه شد. ضمن اینکه رکوردشکنی اوراق سکه یک‌روزه در بورس کالا هم در سیگنال‌دهی به سکه فیزیکی موثر بود. قیمت سکه‌های تحویل یک‌روزه در بورس کالا روز یکشنبه برای اولین بار تا سطح 8 میلیون و 900 هزار تومان پیش رفته بودند. اما دیروز ناظر بورس کالا، معاملات این اوراق را به دلیل آنچه «قیمت‌های متعارف» خوانده، متوقف کرد تا به این ترتیب، یک‌بار دیگر شاهد پاک کردن صورت مساله برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی باشیم.

 

 

 

بازار طلای جهانی

صعود محتاطانه طلا

قیمت طلای جهانی اولین روز کاری هفته را با رشد قیمت سپری کرد. هر اونس طلای فیزیکی ساعت 16 دیروز به قیمت هزار و 774 دلار معامله شد و 2 دلار بالاتر قرار گرفت. موج جدید ابتلا به ویروس کرونا طی یک هفته اخیر موجب نگرانی سرمایه‌گذاران درخصوص ایجاد محدودیت در آمریکا و دیگر نقاط جهان و در نتیجه تقویت قیمت طلا شد. طرح بازگشایی کسب‌وکارها در ایالت‌های بزرگ و پرجمعیت آمریکا متوقف و در کشورهایی چون هند، برزیل و مکزیک آمار بسیار بالای ابتلا به کرونا گزارش شده است. برخی تحلیلگران ادامه این روند را به معنای فشار بر بانک‌های مرکزی(به خصوص در آمریکا) برای تزریق پول بیشتر به اقتصاد و کاهش نرخ بهره به محدوده منفی می‌دانند. به همین دلیل طلا در این هفته صورت‌جلسه فدرال رزرو و آمارهای مهم اقتصادی(اشتغال و تولید) را زیر ذره‌بین دارد.