بازار سهام

پرش بورس به اوج ۵/ ۱ میلیونی

بازار سهام روز گذشته با استقبال کم‌نظیر سرمایه‌گذاران توانست به رکورد جدید دست یابد. شاخص کل بورس پس از تجربه اصلاح موقت، روز سه‌شنبه در معاملاتی تاریخی ۴/ ۴ درصد صعود کرد و به برای اولین بار در ارتفاع ۵/ ۱ میلیون واحدی مستقر شد. حضور پرشور سرمایه‌گذاران در صف‌های طولانی خرید سبب شد تا ارزش خالص تغییر مالکیت (به استثنای روزهای عرضه اولیه) به رکورد ۳/ ۲ هزار میلیارد تومانی ارتقا پیدا کند. اگرچه تمام صنایع بورسی با رشد شاخص به کار خود پایان دادند اما به‌طور خاص سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری، دارویی و فلزات میزبان بیشترین حجم از پول‌های ورودی از سوی سرمایه‌گذاران خرد بودند. کاهش پی در پی ارزش ریال در پی سیاست‌های عمیقا انبساطی بانک مرکزی در کنار سرکوب بازارهای دارایی همچنان نیروی محرکه اصلی ورود سرمایه به بورس و رشد شاخص‌های سهام به شمار می‌روند.

 

 

 

بازار سکه

دیدار تاریخی سکه با سطح 9 میلیون

بازار سکه دیروز با اهرم دلار رکورد تازه‌ای را ثبت کرد. قیمت سکه طرح جدید که در ابتدای معاملات دیروز موقتا از مرز 9 میلیون تومانی گذشته بود، ساعت 16 این روز با قیمت 8 میلیون و 990 هزار تومان دست به دست شد و رشد 210 هزار تومانی را در مقیاس روزانه به نمایش گذاشت. رکوردشکنی سکه در حالی رقم خورد که قیمت طلای جهانی در معاملات احتیاطی افت داشت. با این حال پیشروی دلار از سکه هم حمایت کرد و اثر منفی طلای جهانی را خنثی ساخت. دیروز همچنین ناظر بورس کالا معاملات اوراق گواهی سپرده سکه(تحویل یک‌روزه) را محدود کرد. در واقع دامنه نوسان گواهی‌های سپرده از 5 به یک درصد محدود شد. اما، تب خرید طلا به‌عنوان سپر تورم فروننشست و قیمت این اوراق برای اولین‌بار از 9 میلیون تومان گذشت.

 

 

 

بازار طلای جهانی

جو احتیاطی اونس جهانی

هر اونس طلای جهانی ساعت 16 روز سه‌شنبه ضمن افت اندک به قیمت 1770 دلار معامله شد. نگرانی از تبعات اقتصادی موج دوم کرونا موجب افزایش سرمایه‌گذاری در بازار طلا و پیشروی اونس تا نزدیکی اوج 8 سال اخیر شد و فلز زرد را در مسیر ثبت بهترین عملکرد سه‌ماهه طی بیش از چهار سال گذشته قرار داد. قیمت طلا در سه ماه دوم سال جاری بیش از 12 درصد رشد داشته است. همچنان نرخ بهره واقعی منفی در کنار بدبینی به عواقب شیوع کرونا در آمریکا و روابط این کشور با چین از عوامل عمده طلا برای رکوردشکنی به شمار می‌روند. البته طلا دیروز محتاطانه رفتار کرد. رونمایی از صورت‌جلسه نشست کمیته بازار باز فدرال رزرو و همچنین انتشار کارنامه اشتغال و تولید آمریکا و ژاپن و آلمان در ژوئن بر قیمت‌های چهارشنبه موثر است.