بازار سهام

رشد ۵۷ هزار واحدی شاخص بورس

معاملات روز گذشته در بورس تهران در حالی آغاز شد که افت نماگر اصلی بازار سرمایه در چهارشنبه گذشته سبب شد تا بسیاری خود را برای ریزش‌های بیشتر در این بازار آماده کنند. این در حالی بود که بازار سرمایه هفته جاری را با هجوم تقاضا به نمادهای شاخص‌ساز آغاز کرد و توانست تحت تاثیر نمادهایی نظیر «شستا»، «فولاد»، «فارس» و «فملی» رشد ۵۷ هزار و ۳۲۵ واحدی را رقم بزند. این امر سبب شد شاخص کل بورس در نخستین روز از دومین هفته مرداد ماه ضمن افزایش ۳درصدی به سطح یک میلیون و ۹۶۱ هزار و ۶۴۹ واحد برسد. نکته قابل توجه بورس تهران در این استقبال سنگین بازار از نمادهای فلزی بود که نشان از بی‌تفاوتی بازار سرمایه نسبت به تحریم‌های جدید آمریکا علیه داد و ستد محصولات فلزی با ایران داشت.

 

 

بازار سکه

روز ثبات سکه بهار آزادی

بررسی معاملات سکه بهار آزادی طی روز شنبه حکایت از آن دارد که قیمت این مسکوک ضرب شده از سوی بانک مرکزی در روز گذشته ثباتی نسبی را شاهد بوده به‌طوری که محدوده قیمت این کالا در حدود 11 میلیون و 250 هزار تومان بوده است. بر این اساس به‌رغم آنکه هر سکه بهار آزادی در طول معاملات روز گذشته نوسان قیمت را شاهد بوده با این حال در پایان معاملات این روز قیمت کالای یاد شده نسبت به روز معاملاتی قبل از آن یعنی پنجشنبه به میزان ۱۵۰ هزار تومان کاهش داشته است. به نظر می‌رسد ثبات قیمت جهانی طلا در کنار آرامش نسبی حاکم بر بازار ارز سبب شده تا شاهد تداوم رشد سکه بهار آزادی نباشیم. باید توجه داشت که در صورت تداوم رشد قیمت اونس جهانی ممکن است این ثبات ناپایدار باشد.

 

 

بازار طلای جهانی

آینده مبهم دست طلا را گرفت

بازار فلزات گرانبها در روزهای گذشته نوسان‌هایی قابل توجه را شاهد بود به‌طوری‌که در طول یک هفته اخیر فلزات گرانبها ازجمله طلا رکوردهای تاریخی خود را شکستند و موجب تحریک تقاضا برای دارایی‌های کم‌ریسک شدند. همین امر سبب شد تا در طول هفته گذشته شاهد نوسان حدودا ۸۰ دلاری بهای اونس جهانی طلا باشیم. به نظر می‌رسد آمارهای بد اقتصادی از سوی کشورهای مطرح در عرصه جهانی همسو با بدبینی حاکم بر ذهنیت تحلیلگران اقتصادی درخصوص آینده سبب شده چشم‌انداز بلندمدت اونس در بازارهای بین‌المللی افزایشی باشد؛ عاملی که موجب رشد قیمت این فلز زرد رنگ تا محدوده 1976 دلار شده است. آن‌طور که بسیاری از تحلیلگران و فعالان در بازارهای جهانی می‌گویند ممکن است رکوردشکنی اونس به این قیمت‌ها محدود نماند و مسائلی همچون کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی قیمت آن را تا 3هزار دلار در هر اونس نیز ارتقا دهد.