کد خبر : ۳۱۸۴
تعداد نظرات : ۱ نظر
به روز شده در : ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۴
جلسه کمیته برنامه‌ریزی و بودجه شهرستان تشکیل شد:
بودجه استان 602 میلیارد تومان ، بودجه بروجرد 30 میلیارد تومان

جلسه کمیته برنامه‌ریزی و بودجه بروجرد با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان، مدیر‌کل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه استانداری لرستان و معاون وی و نیز جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و نهادهای دولتی در سالن جلسات در محل فرمانداری ویژه این شهرستان برگزار گردید و طی آن وضعیت بودجه اختصاص یافته به هر بخش بررسی شد.

در ابتدای این جلسه فرماندار بروجرد با بیان اینکه بودجه کل کشور 294‌ هزار میلیارد تومان است، گفت:   63‌ درصد از این رقم یعنی چیزی حدود 213‌ هزار میلیارد تومان هزینه‌های جاری دستگاه‌ها می‌باشد.

علی کورانی‌فر در ادامه با اشاره به این مهم که 57‌ هزار میلیارد تومان از‌ مجموع 294‌ هزار میلیارد تومان نیز مربوط به هزینه‌های عمرانی کشور بوده و 27 درصد از مبلغ کل را تشکیل می‌دهد، اضافه کرد:  50‌ هزار میلیارد تومان (87‌ درصد از بودجه عمرانی کشور) در قالب ردیف‌های ملی است. وی همچنین سهم ردیف‌های شناور و متفرقه را 23‌ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

معاون استاندار لرستان در تکمیل این بحث با خاطر‌‌نشان کردن این مطلب که در‌مجموع 7‌هزار میلیارد تومان سهم عمرانی استانی بین 31 استان کشور تقسیم می‌شود گفت: سهم استان لرستان 602‌ میلیارد تومان می‌باشد که ۳۰ ميليارد تومان اعتبار آن به شهرستان بروجرد اختصاص يافته است.

کورانی‌فر با تاکید به مدیران شهرستانی بروجرد مبنی بر پیگیری سهم شهرستان گفت: برای تخصیص اعتبارات ملی نیز از ظرفیت استاندار و نمایندگان مجلس استفاده خواهیم کرد.

این مسئول در پایان صحبت‌های خود با بیان اینکه بودجه بروجرد نسبت به سال قبل از افزایشی 44‌درصدی برخوردار است گفت: در تعیین بودجه سال جاری شهرستان موضوع اقتصاد مقاومتی مدنظر بوده و پروژه جدیدی تعریف نشده است. کورانی‌فر افزود: باید از همه ابزارهایی که می‌توانیم استفاده کنیم تا علاوه بر اعتبارات مشترک، از اعتبارات استانی که در بین همه دستگاه‌ها وجود دارد سهم خود را بگیریم.

در ادامه این جلسه مدیر‌کل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه استانداری لرستان نیز عنوان کرد: امسال 231‌میلیارد تومان اعتبارات استانی و نیز 233‌میلیارد تومان از محل اعتبارات توازن ردیف پروژه‌های استانی به لرستان اختصاص یافته است. امید امیدی ادامه داد: در مجموع  602‌میلیارد تومان اعتبار به استان ما اختصاص یافته است که بخش عمده‌ای از اعتبارات عمرانی از محل اعتبارات ملی، شناور و متفرقه تامین می‌شود.

امیدی با اشاره به وجود برخی الزامات قانونی در توزیع اعتبارات یاد شده، عنوان کرد: محدودیت‌های مشخصی در توزیع این اعتبار وجود دارد که از آن جمله می‌توان به تخصیص هشت‌درصد از این اعتبار به بنیاد مسکن، یک‌درصد به پایگاه‌های مقاومت بسیج، سه‌درصد به حوزه‌های علمیه و 10‌درصد به آب روستایی اشاره کرد.

وی با اشاره به چندین پروژه نیمه‌تمام عمرانی به ارزش بیش از هفت‌هزار میلیارد تومان در استان لرستان متذکر شد: حتی در صورت تخصیص صددرصدی اعتبار یاد شده که باتوجه به تجارب سال‌های گذشته این امر بعید به نظر می‌رسد، بهره‌برداری از این میزان پروژه نیمه‌کاره در استان با این اعتبار حداقل 10 سال به طول می‌انجامد که به پیوست این مطلب، تعریف و اجرای پروژه‌های جدید منطقی نبوده و باید پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی بالا در دستور کار قرار گرفته تا به بهره‌برداری برسند.

وی به توزیع اعتبارات بین شهرستان‌های مختلف لرستان براساس اصول مختلف اشاره نمود و عنوان کرد: شهرستان بروجرد در سال جاری رشد قابل‌توجهی در تخصیص اعتبار به خود دیده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه استانداری لرستان با یادآوری این مهم که سال گذشته با پیگیری‌های استاندار سهم قابل توجهی از اعتبارات در‌مجموع دستگاه‌های اجرایی استان کسب شد، در ارتباط با بروجرد نیز اظهار داشت: در توزیع اعتبارات، پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و شاخص‌های اعتبارات توازن مدنظر قرار گرفته است که سهم بروجرد از اعتبارات استانی، رقم قابل‌توجهی است.

امیدی کم‌توجهی به تخصیص اعتبارات به حوزه گردشگری در سال‌های گذشته را یادآور شد و در ارتباط با آن اظهار اداشت: این کم‌توجهی ضعف زیرساختی این حوزه را در لرستان به‌دنبال داشته است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه استانداری لرستان همچنین با اشاره به تخصیص اعتبار 200 ‌میلیون تومانی به باغ دیده‌ور شهرستان بروجردافزود: در صورت ارائه طرح‌های جدید در حوزه گردشگری اعتبارات بیشتری به این شهرستان در این حوزه تعلق می‌گیرد.

در ادامه این جلسه معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه استانداری لرستان به اعلام توزیع فصل‌به‌فصل اعتبارات در دستگاه‌های شهرستان پرداخته و در مورد اعتبارات حوزه بهداشت و درمان عنوان کرد: به ارائه مرکز بهداشتی‌درمانی روستای ونایی 450‌‌میلیون تومان، احداث مرکز بهداشتی‌درمانی شهید خالقی 836‌ میلیون و 300‌هزار تومان، احداث یک پایگاه اورژانس 115 در شهرستان بروجرد 166 ‌میلیون و صد‌هزار تومان در نظر گرفته شده است. جایدری در ارتباط با ارتقاء حوزه سلامت هم گفت: میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای تکمیل و تجهیز سردخانه انتقال خون 20  میلیون و تعمیرات اساسی پایگاه انتقال خون 30 میلیون می‌باشد.

وی همچنین اعتبارات حوزه امور عمومی را به‌ترتیب 150 میلیون تومان برای تعمیر و تجهیزات ساختمان اطلاعات بروجرد و 220 میلیون تومان برای تعمیر و تجهیز فرمانداری بروجرد ذکر نمود.

جایدری اعتبار توزیع شده در امور قضایی را نیز، 80‌ میلیون برای تعمیر اساسی ساختمان زندان بروجرد و تجهیز آن را 40 ‌میلیون اعلام کرد و افزود: تجهیز مجتمع حرفه‌ای بروجرد 15‌ میلیون و تعمیرات اساسی آن 30‌ میلیون می‌باشد. همچنین اعتبار مورد نیاز برای بازسازی ساختمان دادگستری بروجرد نیز 60‌ میلیون اعلام شد.

معاون مدیرکل برنامه‌ریزی اعتبارات مدنظر قرار گرفته شده برای فصل دفاع که یک‌درصد از مجموع اعتبارات است را 108‌ میلیون به پایگاه مقاومت بسیج عنوان کرد.

جایدری همچنین در ارتباط با اعتبارات فصل آموزش‌و‌پرورش خاطرنشان کرد: تعمیرات اساسی مدارس ابتدایی 50‌ میلیون، پرداخت مطالبات 2‌ میلیون و خرید تجهیزات نیز 20‌ میلیون تومان می‌باشد. وی در بخش دوره اول متوسطه هم، برای تعمیرات 60‌ میلیون، مطالبات 158‌ میلیون، پرداخت حق انشعابات 270 میلیون و خرید تجهیزات جایگزینی 20‌ میلیون عنوان شد.

لازم به‌ذکر است که ارقام اعلام شده برای تعمیرات اساسی دوره دوم متوسطه نظری 60 میلیون تجهیزات 30 تومان اعلام شد که در ادامه رقم معین برای تکمیل دبیرستان 6 کلاسه مسکن مهر بروجرد یک‌میلیارد و 245‌ میلیون و 500‌ هزار عنوان شد.

یادآور می‌شود تکمیل دبیرستان 6 کلاسه اشترینان 950‌ میلیون تومان، هنرستان فنی‌و‌حرفه‌ای اشترینان      600‌‌میلیون تومان، پرداخت مطالبات مدارس متوسطه 89‌ میلیون تومان می‌باشد. وی همچنین اعتبارات مربوط به آموزش‌و‌پرورش استثنایی را 10‌ میلیون برای تعمیرات و 10‌ میلیون برای تجهیزات اعلام نموده و در ارتباط با فصل آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای هم اینطور گفت: برای تعمیرات اساسی 5 میلیون و تجهیزات 5 در نظر گرفته شده است که برای کار‌و‌دانش نیز همین رقم صدق می‌کند یعنی برای تعمیرات اساسی و تجهیزات بخش کار ‌و ‌دانش نیز هرکدام 5 میلیون در نظر گرفته شده است.

جایدری میزان اعتبار مدنظر برای آموزش غیر‌رسمی فنی‌و‌حرفه‌ای و تعمیر و بازسازی مرکز آموزش شماره 2 را 380 میلیون و مرکز فنی‌و‌حرفه‌ای مربوط به مرکز تحقیقات 100 میلیون تومان است.

در ادامه بررسی اعتبارات توزیع شده به سایر دستگاه‌ها به صورت زیر اعلام گردید:

فرهنگ و هنر:

تکمیل و تجهیز کانون دانش‌آموزی 60 میلیون

تکمیل و تجهیز کانون فرهنگی مربوط به پرورش فکری کودکان و نوجوانان 80 میلیون

تعمیر و تجهیز مجتمع فرهنگی هنری 50 میلیون

احداث مرکز فرهنگی دینی 350 میلیون

احداث کتابخانه روستایی دینارآباد 200 میلیون

بازسازی کتابخانه شهید باهنر 150 میلیون

مطالعه و احداث کتابخانه عمومی درجه یک 500 میلیون

میراث فرهنگی:

آموزش صنایع‌دستی 10 میلیون

آموزش فرش 30 میلیون

ثبت و شناسایی و کاوش میراث فرهنگی 20 میلیون

مرمت خانه مستجاب‌الدعوه 30 میلیون

مرمت خانه صدرزاده 30 میلیون

مرمت خانه مغیث‌الاسلام 25 میلیون

مرمت مدرسه حجتیه 30 میلون

فصل گردشگری:

ایجاد زیرساخت‌های گردشگری پارک جنگلی شهید بهشتی 70 میلیون

پرداخت دیون مربوط به مطالعات طرح تفضیلی گردشگری 25 میلیون

دین و مذهب:

تکمیل و ارتقاء مسجدالنبی‌(ص) اشترینان 30 میلیون

تکمیل مساجد و اماکن مذهبی 50 میلیون

برنامه هدایت و اطلاع‌رسانی و تیلیغات دینی:

تکمیل مصلی اشترینان 250 میلیون

تکمیل مصلی بروجرد 400 میلون

این گزارش می‌افزاید معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه استانداری اعتبارات در نظر گفته شده برای بروجرد را در فصل حمایتی، 30 میلیون برای بهسازی و تعمیر مجتمع‌های حمایتی و 170‌ میلیون و 400‌هزار تومان برای ارائه خدمات اجتماعی بهسازی و مرمت گلزار شهدا اعلام و خاطرنشان کرد: برای تجهیز مسکن ایثارگران 340 میلیون و توان‌بخشی هم 50 میلیون در نظر گرفته شده است.

جایدری همچنین اعتبار توزیع شده به حوزه ورزش شهرستان بروجرد را به کیفیت زیر مطرح نمود:

تکمیل ورزشگاه شهید علی بیات 100 میلیون

تکمیل خانه کوهنورد 86 میلیون

احداث سالن تمرینی سقف کوتاه روستای چهاربره 12 میلیون

احداث زمین چمن مصنوعی 600 میلون

تعمیر فضاهای ورزشی 45 میلیون

خرید تجهیزات 14 میلیون

سالن چندمنظوره مسکن مهر 394 میلیون

احداث سالن ورزشی شهید درویش‌نورایی 300 میلیون

خوابگاه سلف‌سرویس 362 میلیون و 900 تومان

احداث مجتمع ورزشی کارگران بروجرد 78 میلیون

برنامه ورزش و سلامت دانش‌آموزی(احداث استخر شنا) 500 میلیون

تعمیرات امکان ورزشی 8 میلیون و تجهیزات آن 7 میلیون

فصل کشاورزی:

مطالبات کانال‌های آبیاری 1 میلیارد و 276 میلیون و 500 هزار تومان

تکمیل کانال‌آب بَر شهید بروجردی 100 میلون

تکمیل کانال‌ کله بروجرد 120 میلیون

تکمیل کانال شیشه 120 میلیون

تکمیل کانال دیناروند 120 میلیون

تکمیل کانال قشلاق 120 میلیون

تکمیل کانال سنگ سفید 120 میلیون

تکمیل کانال ملمیان 100 میلیون

تکمیل کانال بندیزه 100 میلیون

احیا و توسعه جنگل‌ها:

حفاظت از منابع طبیعی 120 میلیون

توسعه باغات و اراضی مستعد و شیب‌دار 34 میلیون

باغات درجه 2 و 3 بروجرد 17 میلیون

افزایش گل‌های زینتی و دارویی 17 میلیون

دام و طیور:

مجتمع دامپروری شب ماه 300 میلیون

افزایش شیر خام 24 میلیون

توسعه خدمات دامپروری 18 میلیون

بهبود تغذیه دام 18 میلیون

محصولات زراعی:

تولید حبوبات 10 میلیون و 600

افزایش ضریب مکانیزاسیون 3‌ میلیون

تولید صیفی 5 میلیون

تولید سبزی 4 میلیون و 400 هزار

خدمات آموزش ترویجی 300 میلیون

آموزش زنان 4 میلیون

تعمیر و تجهیز مراکز خدمات ترویجی 29 میلیون و 500 هزار تومان

پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دام:

کنترل بهداشت فراورده‌های دامی 110 میلیون

تعمیر واحدهای فنی دامپزشکی 50 میلیون

بررسی کنترل کیفی بیماری‌های انگلی 24 میلیون

توسعه حوزه بهداشتی آبزیان 22 میلیون و 400 هزار تومان

گسترش حوزه خدمات دامی 16میلیون

مبارزه با بیماری‌های واگیر 55 میلیون و 300 هزار تومان

ساماندهی و صدور سند اراضی کشاورزی 12 میلیون و 500 هزار

نظارت و کنترل آفات عمومی  24 میلیون

مبارزه تلفیقی و بیولوژیکی  9 میلیون

نظارت کنترل آفات 7 میلیون

برنامه افزایش توسعه آبزیان 65 میلیون

فصل منابع آب:

آبرسانی به بروجرد  385 میلیون

آبرسانی به اشترینان 203 میلیون و 600 هزار

بند انحرافی باغ شاه و کانال‌های سنتی بروجرد 175 میلیون

پوشش کانال کرکیخان  175 میلیون

مهندسی آب رودخانه 200 میلیون

مطالعه سدهای خاکی 60 میلیون،کانال تهیج 130 میلیون و کانال آب جوبراست 210 میلیون و نصیرآباد هم 10 میلیون.

حوزه صنعت:

تکمیل شهرک صنعتی 1 میلیارد و 200 میلیون تومان

خرید زمین شهرک صنعتی شماره سه 2 میلیارد و 357 میلیون و 300 هزار تومان

فصل محیط زیست:

حفاظت از مناطق زیست محیطی 40 میلیون

ایستگاه محیط زیست 40 میلیون

مدیریت پسماندها 5 میلیون

مدیرت آلاینده‌ها 10 میلیون

این گزارش همچنین می‌افزاید: در فصل حمل و نقل نیز اعتبارات بروجرد به ترتیب زیر ذکر شد:

تعمیر و تجهیز ایستگاه هواشناسی 50 میلیون

تجهیزات ماشین‌آلات بخش راهداری 280 میلیون

مرمت و توسعه ساختمان راهداری 150 میلیون

بهسازی محور بروجرد- زالیان در بحث حمل و نقل جاده‌ای 556 میلیون و 500 هزار تومان

مطالبات در این بخش نیز 193 میلیون و 500 هزار تومان

احداث و تعریض محور آبسرده 540 میلیون

روکش آسفالت محور اشترینان- نهاوند 200 میلیون تومان

بهسازی کمربندی و پرداخت مطالبات 650 میلیون

خط کشی و تجهیز علایم ایمنی 300 میلایون

تعمیرات ابنیه فنی 100 میلیون

احداث و بهسازی راه روستایی 600 میلیون

نگهداری راه روستایی 100 میلیون

آسفالت راه‌های روستایی یک میلیارد و 247 میلیون و 400 هزار تومان

جایدری همچنین در ارتباط با فصل آبفا اظهار داشت: به مطالعه طرح فاضلاب اشترینان مبلغ 7 میلیون و تکمیل و تجهیز شبکه آب آشامیدنی روستایی یک ‌میلیارد و 320‌ میلیون اختصاص یافته است که برای توسعه بازسازی 620 میلیون در نظر گرفته شده است. وی همچنین مبلغ در نظر گرفته شده برای تامین آب آشامیدنی روستایی را یک میلیارد و 220 میلیون و آبرسانی سیار 120 میلیون و مطالعه پروژه‌های آبرسانی روستایی 120 میلیون اعلام کرد. آبرسانی روستای قلعه‌محمد ضیاء 100 میلیون، اصلاح شبکه آشامیدنی بروجرد 994 میلیون و 600‌هزار، اصلاح شبکه اشترینان 250 میلیون و توسعه شبکه آب بروجرد را هم جایدری 230 میلیون عنوان کرد.

معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه استانداری لرستان اعتبارات مربوط به حوزه خدمات شهری را 2 میلیارد و 316 میلیون برای اجرای طرح هادی در بروجرد، تهیه طرح در همین راستا را 725 میلیون عنوان و در ارتباط با حمل و نقل شهری و برای پارک فدک، تپه‌چغا و ساماندهی دریاچه را 2 میلیارد اعلام و مطرح کرد برای عمران شهری اشترینان 980‌ میلیون و برای عمران شهری بروجرد 3 میلیارد در نظر گرفته شده است که شهردار بروجرد در آینده جزئیات پروژه‌های مربوط به این بخش را در اختیار ما خواهد گذاشت.

 

 

 

 

عضویت در خبرنامه
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بهنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
0
1
سلام به هر حال باتوجه به جمعیت باللای شهرستان بروجرد نسبت به دیگر شهر های استان وبا توجه به سابقه طولانی در زمینه شهرنشینی انتظار می رود حداقل 20 درصد بودجه لرستان مربوط به بروجرد باشد چرا که شاید بالای 100 پروژه در بروجرد هنوز تکمیل نشده که سابقه بالای 10 سال را دارند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: