کد خبر : ۳۳۰۲
به روز شده در : ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۷
فرماندار بروجرد تصریح کرد:
ستاد درآمد در شهرداری بروجرد تشکیل شود - 170 نفر شبانه‌روزی مشغول کار در بیمارستان آیت ا... العظمی بروجردی(ره) هستند

هفته نامه سفیر قلم در شماره اخیر خود با فرماندار بروجرد صید‌علی کورانی‌فر گفت‌و‌گویی اختصاصی صورت داده که از نظر می‌گذارنید:

آقای فرماندار ضمن خیرمقدم به حضرتعالی، همانطور که مستحضر هستید اخیرا یکی از مهمترین مسایل جاری شهر، مسئله اختصاص بودجه بود لطفا در این ارتباط و نیز شاخص‌های تخصیص آن توضیحاتی را ارائه بفرمایید:

در‌مجموع بودجه استانی شهر بروجرد 42 میلیارد و 500 میلیون تومان است که این موضوع  در مقایسه با سال قبل که بودجه شهرستان 22 میلیارد و600 میلیون تومان بوده است 44 درصد افزایش داشته است. در ارتباط با پارامترهای تخصیص بودجه نیز در جلسه‌ای که در استانداری با حضور استاندار و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانداری تشکیل گردید بنده این مسئله را مطرح نموده و عنوان کردم که در بروجرد حتما این سوال مطرح می‌شود که این اعتبارات چگونه توزیع شده است که در ادامه این جلسه توضیحاتی ارائه و مشخص گردید که  پارامترها دقیق و براساس آن مبالغ مشخصی در نظرگرفته شده است. چنین نیست که زیر‌مجموعه استان خودشان اینطور تنظیم کنند ضمن اینکه اعلام کردیم در‌صورت وجود ابهام، بررسی شده و رسیدگی لازم صورت بگیرد. با وجود این مطلب باز هم جا دارد که بتوانیم 3-2 میلیارد دیگر از بودجه استانی بگیریم که در کل بودجه امسال بروجرد به مراتب نسبت به سال‌های قبل قوی‌تر و پر‌رنگتر بوده است.

 پیش‌بینی شما در ارتباط با میزان تخصیص بودجه بروجرد چیست؟

در ارتباط با تخصیص اعتبارات عمرانی کشوری احتمال بر بالای 50 درصد است و در مجموعه استان این رقم بیشتر است چرا که لرستان یکی از سه استانی است که به‌عنوان پایلوت برای  اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است.

 همانطور که مستحضرید در حال حاضر وضعیت شهرداری مناسب نبوده چرا که با تعویق حقوق پرسنل مواجه شده است، اگرچه شهردار تلاش بر حل این مشکل دارد اما آیا دولت و نماینده وی در استان یعنی استاندار برنامه‌ای در این زمینه دارند؟

 در ارتباط با بحث شهرداری ذکر دو نکته ضروری است اول اینکه؛ به‌صورت استانی به شهرداری کمک می‌شود البته نه برای پرداخت حقوق و مزایا بلکه در ارتباط با پروژه‌های عمرانی و چنانکه پیش از این و در جلسه کمیته برنامه‌ریزی و بودجه شهرستان مطرح شد امسال 5 میلیارد تومان به پروژه‌های عمرانی شهرداری اختصاص داده‌ایم. نکته دوم هم این است که شهرداری بروجرد مشکل درآمدی ندارد بلکه مشکل مدیریتی و برنامه‌ریزی دارد و نظر بنده این است که ستاد درآمد در این مجموعه تشکیل شود و ستاد دیگری را نیز به کاهش هزینه اختصاص دهند. همانطور که قبلا نیز مطرح گردیده شهرداری بروجرد عنوان کرده است که 800-700 نیروی مازاد دارد در‌صورتی که این نیروی مازاد در ساختار اداری آن است و در بخش خدمات شهری با کمبود نیرو مواجه است که شهرداری و مجموعه تصمیم‌گیرنده شورای شهر باید در این زمینه اقداماتی را صورت دهند.

بله حالا که صحبت از شورا شد آقای فرماندار اخیرا شورا تصمیم بر تغییر نام خیابان بهار با نام دیگری گرفته بود که این موضوع با کدورت خاطر مردم و نارضایتی عمومی در بروجرد مواجه گردید آیا این موضوع مصوب شد؟

 مجموعه شورای اسلامی شهر نماینده‌های مردم هستند و باید  مطابق خواست عمومی کار کنند ضمن اینکه حل مشکلات مجموعه شهرداری نیز در حیطه وظایف شورا بوده و نیازمند برنامه‌ریزی است که مشکلات این بخش حل و فصل شوند، برای این امر راهکار وجود دارد و موضوع خیلی هم سخت نیست ضمن اینکه ما هم به‌عنوان نماینده دولت نمی‌توانیم ناظر وجود چنین مشکلاتی در شهر باشیم و قطعا آنچه که وظیفه ماست را انجام خواهیم داد.

آقای فرماندار اشاره‌ای هم به سایر حوزه‌های شهرستان داشته باشیم لطفا در ارتباط با بیمارستان حضرت آیت‌اله‌العظمی‌بروجردی‌(ره)بفرمایید آیا همزمان با تکمیل این پروژه درمانی تجهیز آن نیز انجام می‌شود؟

در بازدیدی که اخیرا از بیمارستان حضرت آیت‌اله‌العظمی‌بروجردی‌(ره)داشته‌ایم تعداد 170 نفر عوامل شبانه‌روزی مشغول کار هستند و خاطر‌نشان می‌شوم این پروژه درمانی به لحاظ اعتباری فعلا مشکلی ندارد و به‌صورت مرحله‌به‌مرحله هم در حال انجام است که مرحله اول آن تا پایان مهر و مرحله دوم هم تا پایان آبان‌ماه و نهایتا برای آخر دی تکمیل می‌شود البته قرار بر این است که همزمان با تکمیل، تجهیز نیز انجام شود و در این ارتباط وزارت بهداشت درمان و علوم‌پزشکی کشور نیز تعهد داده است. در‌مجموع ما خوش‌بین هستیم که تا پایان سال این بیمارستان افتتاح شود ضمن اینکه تا زمان پایان کار هر هفته از محل پروژه بازدید صورت می‌گیرد که اغلب این بازدیدها به صورت هماهنگ‌نشده و سر‌زده انجام می‌پذیرد تا میزان پیشرفت کار را درصد‌به‌درصد، رصد نماییم.

 در ارتباط با پروژه منطقه ویژه اقتصادی و راه‌آهن بروجرد آخرین وضعیت به چه‌صورت است؟

یکی از کارهایی که حتما باید در بروجرد انجام شود، پروژه منطقه ویژه اقتصادی است که در صورت تحقق، انقلاب صنعتی اتفاق خواهد افتاد و ما به دنبال این موضوع هستیم چون این مهم شدنی است. در ارتباط با راه‌آهن نیز پیگیر تداوم بحث آنتی بروجرد به سمت دورود هستیم این دو پروژه در دست پیگیری می‌باشند.

آخرین وضعیت از پروژه پایش تصویری بروجرد به چه‌صورت است؟

تنها بحث مانده مربوط به پروژه پایش تصویری بروجرد مربوط به فیبر نوری است که در دست پیگیری می‌باشد. تمام تجهیزات و امکانات فراهم است، از بالای تپه چغا شروع به نصب نموده و هم‌اکنون همه دوربین‌ها نصب شده‌اند.

نقش نماینده‌های مجلس در پیشرفت و بهبود وضعیت شهر را چگونه ارزیابی نموده و لطفا بفرمایید انتظار شما از نمایندگان چیست؟

لازم به‌ذکر است که در بحث بودجه حدود 23‌هزار میلیارد تومان به‌صورت متفرقه و شناور است که عمدتا از طریق پیگیری، سهم‌خواهی، مطالبه‌گری، لابی و مذاکره تقسیم می‌شود.نمایندگان مجلس در نظام و کشور ما از ظرفیت‌های بسیار قوی و بالایی برخوردار هستند چرا که نمایندگان هم می‌توانند در پروژه‌های ملی در کمیسیون تلفیق تاثیر‌گذار باشند و هم در افزایش اعتبارات. از‌طرف دیگر در خصوص ردیف شناور اعتبارات نیز نمایندگان تاثیر‌گذار هستنددر بروجرد نیز با وجود افرادی همچون نمایندگان، امام‌جمعه، فعالان سیاسی، فرهنگی و... بین همه باید خارج از هر ملاحظه، گرایش یا مسائل حاشیه‌ای، یک اجماع برای توسعه شهرستان بروجرد ایجاد شود و مسئله ترجیح مصالح عمومی بر مصالح فردی به یک باور تبدیل گردد چرا که بروجرد مستعدترین شهر استان لرستان برای سرمایه‌گذاری است و هیچ شهری همچون بروجرد چنین ظرفیتی را ندارد، پتانسیل‌های مختلفی در توپوگرافی، نیروی‌کشاورزی، نیروی‌انسانی، باغات، بناهای تاریخی در بروجرد دیده می‌شود. کدام شهری پیدا می‌شود که به این میزان بناهای تاریخی داشته باشد؟ همچنین بحث توریسم داخلی و خارجی و طبیعت ،گردشگری و صنایع دستی، فناوری و انیمیشن از‌جمله ظرفیت‌های دیگر بروجرد هستند.

البته باید بین نمایندگان هم‌افزایی وجود داشته باشد هرچند قرار است که در هر حوزه‌ای یک مجمع مشورتی و گروه کارشناسی به نام ایده‌پردازان تشکیل دهیم که طی آن از ایده‌ها و راهکار‌های  مختلف فارغ از دید و نگرش افراد استقبال شود برای مثال در بحث گردشگری ،دبیرخانه این موضوع را به میراث فرهنگی سپرده‌ایم که 25 نفر از کارشناسان و نخبگان را برای کمیته مشورتی گرد هم آورده که ارائه برنامه داشته باشند. مواد مخدر، حفاظت از محیط‌زیست، فضای سبز، بیماری‌های خاص و... از دیگر حوزه‌هایی است که تشکیل این کمیته را نیز برای آنها داشته‌ایم. لازم به‌ذکر است در همین زمینه به بروجردی‌های مقیم مرکز و فراتر از آن بروجردی‌های مقیم خارج از کشور هم فراخوانی داده شده تا بتوان از همه ایده‌ها استفاده شود و در ادامه وقتی از ظرفیت دولت، نمایندگان ، خیرین و..استفاده کنیم و در حقیقت کمک کرده‌ایم که برای مطالبه‌گری منافع بروجرد اجماع صورت بگیرد، ضمن اینکه هرکسی نگاه ویژه خود را به مسائل دارد، اما همیشه مصلحت و منافع مردم باید در اولویت باشد.

در ارتباط با واحدهای تولیدی مشکل‌دار بروجرد چه اقداماتی صورت گرفته است، مشخصا ضمن توضیحی در ارتباط با نساجی بروجرد لطفا بفرمایید چه‌میزان از مقدار وام‌های مصوب برای این مجموعه‌ها تخصیص داده شده است؟

طی جلساتی ویژه مشکلات حوزه صنایع امور مربوط به آنها بررسی می‌شود، البته تعدادی از واحدهای تولیدی  به جهت دریافت وام و بعضا تملک شدن، پیچیدگی‌های خاصی دارند. اما لازم به‌ذکر است که حدود 60 درصد از مصوبات جلسه تسهیلات استان در سال قبل اخذ شد. واحد تولیدی نساجی بروجرد نیز پیش از این 2 فقره وام ده‌میلیاردی از بانک ملی دریافت نموده است که برای تخصیص 50 میلیارد مصوب، یا باید وام‌های پیشین خود را تسویه نماید یا به‌روزرسانی کند که در تماس اخیری که با آقای مظاهری داشتیم مشخص شد که یکی از وامهای 10 میلیاردی را تسویه نموده و پیگیر دریافت تسهیلات برای به‌روزرسانی ده میلیارد دوم است که پس از این مرحله برای دریافت 50 میلیارد آماده شود. خاطر‌نشان می‌شوم که این وام 50 میلیاردی برای طرح توسعه نیست چرا که توسعه نیازمند ارز است. این تسهیلات برای هزینه‌های معوق بوده ضمن اینکه نساجی چند دستگاه جدید را نیز خریداری کرده است، در ارتباط با نیروهای این کارخانه در حال حاضر از طریق تامین اجتماعی از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند و قرار بر این است که این افراد مطابق با وعده مطرح شده به‌کار گرفته شوند که سعی بر انجام این امر است که تا اول مهر و با تاخیری 15تا20روزه به‌صورت مرحله‌به‌مرحله برگردند  تمام تلاش‌مان بر این است که نگذاریم حتی یک نفر در این زمینه آسیب ببیند.

 در ارتباط با سایر واحدهای تولیدی و پروژه سیلیس چطور؟

به‌صورت کلی پیگیر واحدهای تولیدی همچون کاشی‌جم، عظیم‌خودرو، سیلیکون‌متال هستیم. و احتمالا در سفری که وزیر صنعت به استان دارند جلسه‌ای در این زمینه تشکیل خواهد شد،  البته سیلیکون‌متال جزء پروژه‌های نو و جدیدی است که می‌تواند رونق بگیرد چون براساس یک مطالعه دقیق انجام شد بنابراین چشم‌انداز بسیار خوبی داد، مشارکت بانک، بورس، سازمان گسترش صنایع و... از‌جمله گزینه‌های مورد نظر برای پیگیری سیلیکون‌متال است و همانطور که مستحضر هستید هرکاری هم پیگیری می‌خواهد، من به این موضوع خوش‌بین هستیم. همچنین خود بانک صنعت‌معدن هم اعلام کرد در حوزه تکنولوژی خورشیدی 1200‌میلیارد تومان تسهیلات اعطا می‌کند ضمن اینکه در ارتباط با پروژه سیلیکون‌متال بروجرد آقای بروجردی هم پیگیر این مساله هستند.

 آقای فرماندار تماس‌های متعددی از‌سوی شهروندان با دفتر سفیر‌قلم صورت می‌گیرد بر مبنای اینکه از نحوه برخورد و عملکرد برخی از ادارات گلایه‌مند هستند نگاه شما به‌عنوان نماینده دولت در بروجرد به این بحث چگونه است؟

این درست همان نکته‌ای است که در آغاز هفته دولت در سال جاری در جمع مدیران و روسای ادارت و دستگاه‌های شهرستان در بیت امام‌جمعه بر آن تاکید کردیم به همه مدیران اعلام کردم موفقیت‌ها و موقعیت‌های شما به خاطر وجود مردم است، اگر مردم نباشند نیازی به وجود ادارات هم نیست مسوولین باید هم در تکریم ارباب‌رجوع هم در تسریع امور جدی و کوشا بوده و حتی به‌جای ارباب‌رجوع مطالبه‌گری نمایند و اگر احساس کنم مدیری با مردم بد برخورد کند حتما با وی برخورد می کنم.

 

لطفا بفرمایید مزیت‌هایی که ویژه بودن برای فرمانداری بروجرد دارد چیست؟

شاخصه اصلی این قضیه این‌ است که مدیران شهرستانی معاون مدیر‌کل استان هستند و برای انجام امور نیاز به کسب مجوز و نظر از مرکز استان ندارند. ضمنا بنده به‌عنوان فرماندار بروجرد  در شورای معاونین استاندار شرکت داشته و حتما در این زمینه حامی هستم به این معنا که  بروجرد در مدیریت ارشد استان یک مدافع دارد البته جا دارد که از این ظرفیت ویژه بودن فرمانداری بروجرد استفاده بیشتری بشود ضمن اینکه شنیده‌ایم در برنامه ششم توسعه پیشنهاداتی  در ارتباط با  اختیارات بیشتر فرمانداری‌های ویژه ارائه شده است.

شما به‌عنوان فرماندار اگر بخواهید انتقادی از مجموعه فرمانداری بروجرد داشته باشید، آن انتقاد چیست؟

فرمانداری باید چابک و تحرک بیشتری داشته باشد چرا که یک مرکز هدایت‌گری و تصمیم‌گیری در شهرستان می‌باشد.

به‌عنوان آخرین سوال آقای فرماندار با‌توجه به اینکه جنابعالی خود فردی رسانه‌ای و از مدیران مسئول مطبوعات استان هستید لطفا بفرمایید رسانه‌ها و نشریات چگونه می‌توانند در رشد و توسعه شهر نقش داشته باشند؟

اگر اصحاب مطبوعات و رسانه های دیداری، شنیداری،حوزه‌های اجتماعی، کانال‌های خبری و... همه با هم به این باور برسیم که منافع بروجرد مهمتر از همه چیز است کار مثبتی صورت گرفته است ضمن اینکه هم انتقاد باید صورت بگیرد و هم تشویق. توضیح اینکه انتقاد با لحنی مناسب باشد و نه به این منظور باشد که فقط اشتباهات را برشمریم و نیت توهین و تخریب باشد نه. بلکه به‌گونه‌ای اقدام شود که هم روحیه پرسشگری در رسانه‌ها و روحیه پاسخگویی از طرف مسئولین تقویت شود نه اینکه به‌خاطر انتقاد یک نشریه از یک مسئول یا اداره، از آن رسانه سلب آگهی و با آن قطع ارتباط شود.

 در خاتمه ضمن تشکر از حضرتعالی برای شما آرزوی موفقیت روز‌افزون را دارد.

بنده هم  با تشکر از نشریه وزین سفیر‌قلم برای مجموعه این رسانه محترم آرزوی توفیق دارم.

عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: