کد خبر : ۳۳۹۷
به روز شده در : ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۱
منوچهر یوسفی شهردار بروجرد:
بررسی وضعیت شهرداری ، برنامه ها و پروژه ها و همچنین مسائل مالی و حقوق‌های معوقه پرسنل، سفیرقلم را بر آن داشت تا مصاحبه‌ای با منوچهر یوسفی؛شهردار بروجرد صورت دهد.
شهردار بروجرد در ابتدای صحبت‌های خود اظهار داشت: همانطور که مستحضر هستید شهرداری دچار یک رکود اقتصادی و کاهش درآمد بود و طبق بررسی‌هایی که از 2 سال قبل صورت گرفته است، آمارها از سیر نزولی در حوزه درآمد حکایت دارد. منوچهر یوسفی با بیان اینکه این موضوع مختص شهرداری بروجرد نیست گفت: تا جایی که اطلاعات بنده اجازه می‌دهد شهرداری‌های سراسر کشور دچار بحران کاهش درآمد هستند. یوسفی افزایش نیروی انسانی بیش از چارت و ظرفیت شهرداری، در دوره‌های قبل را یادآور شد و افزود: این موضوع موجب شده است که به‌واسطه حقوق این افراد فشار مضاعفی به مجموعه شهرداری وارد آید، شهردار ادامه داد:در حوزه خدماتی و کارهای عمرانی به جد با کمبود نیروی انسانی مواجه‌ایم و همین امر باعث واگذاری کارهای خدماتی به بخش خصوصی شده است که این مهم هم در نهایت موجب تحمیل هزینه مضاعف به شهرداری گردیده است.

این مسئول افزود: اینکه چه کسانی مسبب اصلی این وضعیت در شهرداری هستند را مردم و خود آن افرادی که مسئول هستند واقف بوده و می‌دانند که ریشه این مشکل از کجاست. شهردار بروجرد با تاکید بر اینکه واقعیت‌ها را باید گفت، اضافه کرد: واقعیت این است که امروز بیش از اندازه، نیروی ستادی و اداری در شهرداری وجود دارد که همگی هم عضو خانواده شهرداری بروجرد هستند و اگر هم در این سازمان مشغول به کار نبودند، معلوم نبود خودشان و خانواده‌شان چه سرنوشتی داشتند، البته که نباید فراموش کرد خداوند متعال روزی‌دهنده است.

این مسئول عدم توازن منابع درآمدی و بخش هزینه‌ای در شهرداری بروجرد را خاطرنشان کرد و ادامه داد: این موضوع موجب می‌شود در حق شهروندان جفا شود به این صورت که آن خدماتی را که تحت عنوان مدیریت شهری ارائه می‌دهیم انجام نشود و به نتیجه مطلوب در این زمینه نرسیم و هم اینکه در حق پرسنل جفا شود.

شهردار بروجرد با پرداختن به موضوع معوقات شهرداری نیز یادآور شد: در ارتباط با حقوق عقب‌افتاده هم ، عامه مردم فکر می‌کنند که فقط کارگران شهرداری حقوق دریافت نکرده‌اند که این اشتباه هست. منوچهر یوسفی افزود: وقتی می‌گوییم شهرداری دارای 6 ماه حقوق معوق و عقب‌افتاده می‌باشد منظور این است که همه پرسنل از شهردار گرفته تا حوزه عمران و خدمات شهری، همه‌ کارکنان حقوق نگرفته‌اند.

شهردار بروجرد در ارتباط با تعویق پرداخت حقوق نیز یادآور شد: این وضعیت ناراحت‌کننده‌ای است اما از طرفی هم سعی کرده‌ایم حداقل‌ها را پرداخت کنیم. منوچهر یوسفی افزود: منظور از حداقل‌ها این است که برحسب درآمد، مبالغی با عنوان علی‌الحساب و مساعده و یا بعضا و بنا به درخواست کتبی کارکنان حقوق کامل را پرداخت کرده‌ایم و موضوع حقوق پرسنل در حد توان شهرداری، به‌عنوان یک اولویت پرداخت در دستور کار قرار داشته است.

یوسفی ادامه داد: منظور از حداقل‌ها نیز پرداخت در حد رفع معیشت‌هاست که به صورت کنترل شده انجام شده است.

وی در ادامه مطرح کرد: یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در این زمینه این است که از سال قبل تلاش کردیم از طریق منابع دیگر و اخذ تسهیلات از این بحران عبور کنیم.مذاکره با سیستم‌های بانکی مختلف در شهرستان، استان و حتی تهران را شهردار یادآور شد و توضیح داد: امروز که این مصاحبه در حال انجام است کارتهای اعتباری در حال حل مشکل بوده و با همکاری بانک ملی برای هریک از پرسنل یک کارت اعتباری به ارزش 10 میلیون تومان اختصاص یافته است.

یوسفی با خاطرنشان کردن این مهم که شهرداری متعهد است که اقساط آن را که فعلا به صورت 24 ماهه است، پرداخت نماید، گفت: زمانی که مبلغ ده میلیون تومان به حساب هر شخص پرداخت شود، شهرداری به‌عنوان یک سازمان حقوقی متعهد گردیده است که این کارتها را بازپرداخت نماید و این بازپرداخت، هم شامل اصل و هم شامل سود این مبلغ در اقساط مختلف است.

این مسئول با بیان اینکه هریک از این کارتها بنا به حقوق افراد، معادل 6-5 ماه معوقه آنها می‌باشد تاکید کرد: در این زمینه ضمن تشکر از بانک ملی یادآور می‌شوم که با همکاری عزیزان ما در این بانک، این فرصت در اختیار ما گذاشته شده است. شهردار با اشاره به این مطلب که می‌توانیم مدعی شویم تا یک ماه آینده پرداخت حقوق در شهرداری به روز و یا نزدیک به روز خواهد شد گفت: در انجام این مهم کوتاهی نخواهیم کرد. یوسفی در همین خصوص افزود: البته عده‌ای در فضای مجازی و حتی در خود مجموعه شهرداری صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند دال بر اینکه شهرداری اقساط کارتهای اعتباری را پرداخت نمی‌کند و یا اینکه قرار است شهرداری از مبلغ هر کارت 2 میلیون کسر کند و مواردی از این قبیل که بنده همین‌جا مطرح می‌کنم این صحبت‌ها بی‌اساس بوده و شایعه است.

وی با عنوان کردن این نکته که البته مدیریت تلاش می‌کند به هر شکلی که شده، مشکل حقوقی پرسنل را حل نماید مطرح کرد: اگر در ارتباط با این کارتهای اعتباری مشکلی وجود داشت زیر بار نمی‌رفتیم چرا که با درآمد فعلی شهرداری،انتظاری را که هم پرداخت حقوق میسر شود و هم ارائه خدمات، عملی نخواهد شد.

یوسفی با یادآور شدن این موضوع که از همه پرسنل و عوامل خدوم شهرداری درخواست دارم، تسریع لازم را در دریافت این کارتها داشته باشند، افزود: شاید با تعلل در این مورد فرصت استفاده و بهره‌مندی از این امتیاز از دست برود و یا این احتمال وجود دارد که در آینده این کارتها شارژ مجدد شوند و لذا انتظار این است که پرسنل زحمتکش ما به سازمان اعتماد داشته باشند و از طرفی سیستم بانک هم، براساس برنامه دقیق و مدون عمل می‌کند.

یوسفی در ادامه افزود: به‌طور متوسط باید هر ماه 7 میلیارد و 600 میلیون تومان درآمد داشته باشیم که هم پرداخت حقوق صورت بگیرد و هم امورات و خدمات جاری شهرداری انجام شود. وی با اشاره به نبود درآمد و اعتبارات قطره‌چکانی در حوزه عمرانی، اظهار داشت: ما هیچگونه پشتوانه مالی محکمی نداریم و منابع مالی شهرداری باید از خود شهر تامین شود.یوسفی اضافه کرد: از طرفی هم نمی‌توانیم به مردم فشار آورده تا عوارض پرداخت نمایند، البته این در حالی است که ما مودیانی داریم که بدهی‌های سنگین به شهرداری دارند که از آنها درخواست تسریع در پرداخت را داریم. وی با اشاره به راهکارهای قانونی در این ارتباط گفت: درست است که قانون به ما اختیاراتی در این مورد داده است اما تا مجبور نباشیم مایل به استفاده از اهرم‌های دیگر در این زمینه نیستیم.

شهردار در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار داشت: بر‌اساس قوانین، کل شهروندان عوارض نوسازی را بدهکار هستند که بسیار ضروری است در پرداخت آن سرعت عمل بیشتری به خرج بدهند چرا که همین پرداخت‌های اندک می‌تواند در کنار هم اثربخش باشد. وی تاکید کرد: واقعیت این است که اگر شهرداری به منابع مالی دسترسی پیدا نکند در روند امور با مشکل مواجه می‌شود. یوسفی با خاطرنشان کردن اینکه خوشبختانه ما اجازه این کار را نداریم گفت: نه تنها کارهای عمرانی ما هم به لحاظ عمرانی و هم به لحاظ ارقام و تعداد کم نشده بلکه بیشتر و بیشتر هم شد.

وی افزود: تلاش‌ها در مجموعه شهرداری در سمت‌و‌سویی بوده که نه تنها پروژه‌های قبل ادامه پیدا کند بلکه پروژه جدید هم تعریف شود و تنها انتظار ما از شهروندان این است که با پرداخت عوارض به‌هنگام، یاری‌گر مجموعه شهرداری باشند. وی با یادآوری مجدد اختیارات قانونی در این مورد نیز ادامه داد: درست که قانون‌گذار استفاده از اهرم‌های دیگر را برای وصول طلب تعریف کرده است اما توقع داریم که مودیان محترم با پرداخت هرچه زودتر بدهی خود، به روند اجرای خدمات رفاهی و خدمات شهری در بروجرد سرعت بیشتری ببخشند.

وی با عنوان کردن اینکه برای حل مشکلات شهرداری اقدامات زیادی صورت گرفته است، برگزاری جلساتی با حضور استاندار و نیز جلساتی با معاون عمرانی وزیر کشور  و همچنین جلساتی با شورای شهرستان، یادآور شد و توضیح داد: پیگیری‌هایی هم به صورت کتبی و هم شفاهی صورت گرفت و در همه این موارد اعلام شد نه تنها شهرداری بروجرد که کل شهرداری‌ها در سراسر کشور با کاهش درآمد رو‌به‌رو بوده‌اند.

وی افزود: ما نیز اعلام کردیم حداقل در بودجه عمرانی مساعدتی صورت بگیرد تا شهرداری بتواند هم کارهای عمرانی را انجام دهد و هم تامین حقوق پرسنل را داشته باشد.

شهردار بروجرد با اشاره به نقش نمایندگان مجلس در راستای حل مشکلات موجود خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس قطعا آگاهی و آشنایی بیشتری به قوانین داشته و به خوبی هم بر مشکلات شهرداری اشراف کامل دارند یوسفی ادامه داد:به نظر بنده نمایندگان می‌توانند در تدوین قوانینی مبنی بر ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری‌ها مساعدت نمایند که طی آن این منابع توسط کارشناسان بررسی گردیده به تصویب برسد تا نهایتا شهرداری‌ها منابع درآمد داشته باشند.

وی افزود:در حال حاضر ارتزاق شهرداری به ساخت‌و‌سازها در سطح شهر وابسته می‌باشد و طبیعی است هنگامی که ساخت‌و‌ساز در شهر با رکود مواجه شود، متقابلا درآمد شهرداری نیز افت شدیدی خواهد داشت.

این مسئول با تاکید بر اینکه ریشه حل مشکل موجود رسیدن به درآمدهای پایدار توسط شهرداری‌هاست عنوان کرد: این مسئله از طرف دولت و مجلسیان قابل پیگیری می‌باشد چرا که نتیجه این موضوع مجموعه مشکلات را کاهش می‌دهد.

منابع درآمد پایدار و شهروندان را شهردار بروجرد به‌عنوان دو عامل رفع مشکلات معرفی کرد و افزود: این دو در کنار هم می‌توانند به حل مشکلات کمک نمایند تا شهری آبادتر داشته باشیم. یوسفی ادامه داد:زمانی یک شهر آباد است که شهرداری آن توانمند باشد که در ادامه همین منوال شهرداری خدمات بیشتر و متنوع‌تری را به مردم و شهروندان ارائه نماید.

یوسفی با یادآوری همت همگانی در این مورد گفت: این موضوع کمک همه را می‌طلبد و این کافی نیست که ما برای حل مشکلات تنها به جایگاه مدیریت در یک مجموعه نگاه کنیم.

 تصویب و تدوین لوایح، قوانین و دستورالعمل‌ها گرفته تا کمک‌های مالی و اداری از طرف همه مسئولین چه شهری و چه استانی و حتی در سطح کلان و ملی را شهردار مساعدتی برای حل  بحران شهرداری دانست و اضافه کرد:از طرفی پرسنل هم باید بدانند که در مجموعه‌ای کار می‌کنند که این مجموعه خود زیر‌مجموعه شهروندان بوده و منابع مالی آن هم از طریق همین مردم تامین می‌شود و در هر شرایطی تلاش بر این است که ارائه خدمات به نحو احسن انجام شود. یوسفی در تکمیل همین موضوع با افزودن اینکه در صورت بروز مشکل، همه با مشکل مواجه می‌شوند و البته عبور از بحران همکاری همه‌جانبه را می‌طلبد به آن معنا که همه به عبور از این مرحله کمک کنیم.

وی با انتقاد از دامن زدن به شایعات بی‌اساس نیز اظهار داشت: با ایجاد شایعه و مطرح کردن حرف‌های بی‌اساس باعث به وجود آمدن دلسردی‌ها برای همدیگر نشویم چرا که بنا به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر خوش‌بینی به آینده، ما نیز به آینده امیدوار باشیم و اطمینان داشته باشیم که آینده، آینده‌ای روشن است.

وی در خاتمه با اشاره به وضعیت فعلی اقتصاد کشور نیز افزود: همانطور که استحضار دارید در حال حاضر در یک جنگ اقتصادی به‌سر می‌بریم و به همین منظور، مقام معظم رهبری نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی را تجویز کردند که ما نیز در شهرداری مصر به اجرای آن هستیم. یوسفی با یادآوری این مطلب که لازم است هم مردم و هم مسئولین در راستای تحقق هرچه بیشتر شعار سال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل کوشا باشند اظهار داشت: ضروری است که در زمینه اقتصادی تلاش بیشتری صورت بگیرد و اجازه ندهیم با حاشیه‌ها، شایعات و نا‌امیدی‌ها این رکود که الان با آن مواجه هستیم شکل بدتری به خود بگیرد و فراموش نکنیم که همه در این زمینه مسئول هستیم.

این مسئول در پایان با اشاره مجدد به مشکلات شهرداری بروجرد افزود: خود بنده به‌عنوان شهردار که تصمیم‌گیر مجموعه شهرداری هستم از این موضوع آزرده‌خاطر می‌شوم و حتما تلاش بنده و معاونینم در حوزه‌های مختلف بر این است که سعی نماییم هم خدمات را به موقع و به بهترین وجه انجام دهیم و هم بحث تامین مالی را داشته باشیم.

شهردار بروجرد خاطرنشان کرد: بار دیگر ضمن تشکر از همه عوامل و پرسنل مجموعه شهرداری بروجرد درخواست دارم که همچون همیشه که در همه عرصه‌ها یاری‌گر ما بوده‌اند این بار نیز مساعدت نمایند تا به خوبی و سلامت از این گردنه سخت عبور کنیم چرا که حتما این مشکل حل می‌شود
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: