کد خبر : ۳۵۵۴
به روز شده در : ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۹
اختصاصی/ رییس شورای شهر بروجرد:

در ادامه سلسله‌مصاحبه‌هایی که با مسئولین شهری صورت می‌دهد، در این شماره با دکتر محمدرضا معظمی‌گودرزی رئیس شورای‌شهر بروجرد به گفت‌و‌گو پرداخته که آن را در ادامه از نظر می‌گذرانید:

برخی از پروژه‌های صورت‌گرفته در تاریخ شهرداری بروجرد بی‌سابقه می‌باشد

به‌گزارش بروجردما رئیس شورای‌شهر بروجرد در ابتدای صحبت‌های خود به تعدد پروژه‌های صورت گرفته در این دوره شورا پرداخت و در ارتباط با آنها اظهار داشت: پروژه‌های مهمی را از دور سوم شروع کرده‌ایم که با مروری بر عملکرد شهرداری در دوره‌های قبلی شورا در‌می‌یابیم برخی از آنها در تاریخ شهرداری بروجرد بی‌سابقه

محمدرضا معظمی با اشاره به اینکه پروژه‌های مذکور در کنار سایر امورات جاری شهر همچون پیاده‌رو‌سازی، آسفالت کوچه‌ها، ترمیم و اصلاح پارک‌ها و جدول‌گذاری آبراه‌ها و معابر صورت گرفته است گفت: در مدت زمانی که از عمر شورای چهارم می‌گذرد تاکید ما بیشتر بر روی پروژه‌های بزرگ و ماندگار بوده است.

کاهش در حجم ترافیک و میزان تصادفات از‌جمله موارد اثربخشی جاده دسترسی به میدان بار بود

معظمی یکی از اقدامات مهم در این زمینه را تکمیل و افتتاح جاده موازی برای دسترسی به میدان میوه و تره‌بار شهر عنوان کرد و افزود: یادآوری می‌شود هدف از احداث جاده دسترسی میدان میوه و تره‌بار، رفع مشکلات ترافیکی و دسترسی آسان به میدان میوه و تره‌بار بود. وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: پروژه مذکور در جاده خرم‌آباد-بروجرد حوالی میدان حضرت آیت‌‌ا...‌العظمی‌بروجردی‌(ره) قرار دارد که حوزه معاونت عمرانی و شهرسازی در مسیری به‌طول 1200 و عرض 12‌متر اقدام به انجام عملیات زیرسازی، آسفالت‌ریزی و جدول‌گذاری این جاده نمود و این پروژه را در مدت 5 ماه به اتمام رسانید. وی همچنین کاهش ترافیک و میزان تصادفات در این بخش را از‌جمله محورهای اثربخش برای این پروژه ذکر کرد.

 

تمامی پل‌هایی را که در مسیر جاده کمربندی وجود دارد را درست نمودیم

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد با بیان اینکه همواره یکی از دغدغه‌های بنده حتی در زمان قبل از ورود به شورا جاده کمربندی بوده است مطرح کرد: جاده کمربندی بروجرد در مقایسه با سایر پروژه‌های دیگر از اهمیت بالایی برخوردار بوده که خوشبختانه موفق به انجام آن شدیم. معظمی با اشاره به‌طول 14 کیلومتری جاده کمربندی بروجرد اظهار داشت: تمامی پل‌هایی را که در این مسیر وجود دارد را درست نموده و تنها پل باقی‌مانده در این بخش پل تقاطع خیابان ساحلی است.

پل پیامبر اعظم‌(ص) معضل ترافیکی بخش هایی از بروجرد را حل کرد

پل پیامبر اعظم‌(ص) و خیابان ساحلی سومین پروژه‌ای بود که رئیس شورای‌شهر بروجرد با خاطرنشان کردن میزان اهمیت آن در مجموعه اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری افزود: احداث تقاطع‌های غیر‌هم‌سطح زیادی در برنامه کاری شهرداری قرار داشته که نخستین تقاطعی که در این ارتباط به بهره‌برداری رسید پل پیامبر اعظم‌(ص) با صرف اعتبار 22 میلیارد تومان بود. معظمی افزود: این پروژه مهم که پس از چند سال رکود، به‌همراه خیابان ساحلی آن افتتاح گردید، معضل ترافیکی بخش‌هایی از شهر بروجرد نظیر محورهای 45‌متری بسیج، کوی پزشکان، فازهای 5 ،7 و 8 شهرک اندیشه با احداث پل پیامبر اعظم‌(ص) را حل نمود.

شهرداری نه تنها متولی تخریب پل تاریخی حاج فتحعلی نیست بلکه در حال تعمیر و بازسازی آن است

پل حاج فتحعلی محور بعدی صحبت‌های محمدرضا معظمی را به خود اختصاص داد که وی در این ارتباط اظهار داشت: برخی افراد شهرداری را متولی فرو ریختن پل تاریخی حاج فتحعلی بروجرد می‌دانند در حالی که شهرداری متولی تخریب این پل تاریخی نیست. وی اظهار داشت: این پل محل تردد مردم با وسیله نقلیه بوده که با‌توجه به قدمت آن به مرور با این وضعیت رو‌به‌رو شده است.

این مسئول با عنوان کردن اینکه اقدامات پیشگیرانه به منظور حفاظت از پل تاریخی حاج فتحعلی به دقت توسط شهرداری بروجرد انجام شده است، گفت: این پل که بنا به گفته کارشناسان از پل‌های تاریخی منطقه است، از همان ابتدای آغاز عملیات احداث پل پیامبر اعظم‌(ص) که بخشی از آن از کنار این پل عبور می‌کرد، مورد توجه شهرداری بوده و اقدامات لازم به‌منظور حفاظت از این پل تاریخی با نصب پلاکاردهای متعدد به شهروندان در ممانعت تردد از آن انجام شد.

وی با انتقاد از برخی رسانه‌ها مبنی بر مقصر جلوه دادن شهرداری در ارتباط با تخریب پل حاج فتحعلی اظهار داشت: تردد از این پل تاریخی از ابتدای آغاز عملیات احداث پل پیامبر اعظم‌(ص) ممنوع اعلام شد اما با‌توجه به همه هشدارهای ممکن به شهروندان در این راستا برخی از شهروندان با نادیده گرفتن احتمال ریزش این پل تاریخی اقدام به تردد از این پل کرده تا این که سرانجام شاهد ریزش این پل تاریخی بودیم.

وی با تصریح بر اینکه شهرداری بیش از دیگر نهادهای متولی در راستای حفظ این اثر تاریخی تلاش کرده است، گفت: هیچ‌گونه اقدامی در راستای حفظ این اثر تاریخی پیش از تخریب آن انجام نشده بود.

در تاریخ شهرداری هیچ پروژه‌ای صورت نگرفته است که دو شاخص سرعت و سهم بالای شهرداری در آن مشهود باشد

رئیس شورای شهر بروجرد در ادامه پروژه‌های صورت گرفته به پروژه مشارکتی در خیابان شهدا اشاره کرد و اظهار داشت: زمین این پروژه را با کاربری فرهنگی با قیمت 4 میلیارد تومان خریداری نمودیم که در ادامه با تغییر کاربری آن از فرهنگی به تجاری با مشارکت بخش خصوصی در حال انجام است. معظمی با اشاره به سهم 56 درصدی شهرداری در کنار سهم 44 درصدی بخش خصوصی عنوان کرد: در تاریخ شهرداری هیچ پروژه‌ای صورت نگرفته است که دو شاخص سرعت و سهم بالای شهرداری در آن مشهود باشد. این مسئول با خاطرنشان کردن پیشرفت فیزیکی 70 درصدی پروژه مذکور عنوان کرد: در حال حاضر که این پروژه به صورت کامل تکمیل نشده و هیچ مزایده‌ای هم در ارتباط با آن صورت نگرفته است، کارشناسان سهم شهرداری را در قیمت پایه 12 میلیارد تومان قیمت‌گذاری کرده است. وی با گلایه‌مندی از برخی اظهار‌نظرها که گفته می‌شود شهرداری اقدام به ملک‌فروشی می‌کند گفت: بالاخره این اقدام برای ایجاد درآمد برای مجموعه شهرداری صورت گرفته است و در کدام دوره از شورای شهر، شهرداری مشابه چنین اقدامی را صورت داده است؟

افزایش سهم شهرداری از 15 به 35 درصد در پروژه بازار امام رضا (ع) اقدامی مهم بود

افزایش سهم شهرداری از 15 به 35 درصد در پروژه بازار امام رضا‌(ع) در میدان قیام را معظمی خاطرنشان نمود و عنوان کرد: این مجموعه دارای شهربازی و رستوران است که یکی از کارهای مهمی است که در همین دوره از شورای شهر انجام شده است.

تمام قراردادهای بسته شده دراین دوره از شورا  درست،دقیق و بدون مشکل است

حامیان کیش پروژه بعدی بود که دکتر معظمی با پرداختن به آن اظهار داشت:در زمان شهرداری آقای صارمی قرارداد مربوط به آن بسته شده است قرار بر این شده است که مقدار 54‌هزار متر زمین به آن اختصاص داده شود. وی با اشاره به این مهم که از آن زمان تا این دوره از شورا پروژه حامیان کیش مسکوت بوده است گفت: نه زمین در اختیار شهرداری بوده است و نه آنها اقدام به ساخت‌و‌ساز نموده‌اند در حالیکه در حال حاضر در فاز یک این پروژه 370 مغازه ساخته شده که سهم شهرداری در این زمینه 70 مغازه می‌باشد.

وی در ارتباط با تاخیر این پروژه نیز اینگونه مطرح کرد: در گذشته با یک شریک قرارداد بسته‌اند که بعدا مشخص شده است که این زمین به‌صورت قطعه‌قطعه بوده و هر بخش از آن متعلق به یک نفر می‌باشد که در نهایت نتوانستند به یک تجمیع در این زمینه برسند و یک سند واحد اخذ کنند. معظمی با عنوان کردن این مطلب که ما معارض‌ها را رفع کرده و سند را گرفته‌ایم و در حال حاضر تنها یک معارض در این زمینه وجود دارد، گفت: طبیعی است که در هر پروژه‌ای پیمانکار با یک سند واحد کار کند تا بعد از تکمیل، چند مدعی پیدا نکند. این مسئول با تاکید بر اینکه تمام قراردادهای بسته شده در این دوره از شورا بدون مشکل است گفت: تمامی پروژه‌هایی که ما درگیر آن هستیم قرارداد آنها در دوره‌های قبل منعقد شده و از همان زمان با مشکل رو‌به‌رو بوده‌اند.

با رایزنی و چانه‌زنی سهم شهرداری در هتل لاله را از صفر درصد  به 17 درصد رسانده‌ایم

از دیگر قراردادهای مذکور را رئیس شورای شهر مربوط به احداث هتل لاله دانست و افزود: سهم شهرداری بروجرد را با چانه‌زنی و رایزنی در این مورد از صفر درصد به 17 درصد رسانده‌ایم که طرف قرارداد در این زمینه همچنین موظف است که به ساخت یک هتل 17‌طبقه اقام نماید که در حال حاضر ساخت تالار در این زمینه به اتمام رسیده است.

شهرداری سالیانه یک‌میلیارد تومان ماسه خرید می‌کرده است

وی در ارتباط با معدن ماسه نیز اظهار داشت: شهرداری بروجرد به‌طور متوسط و سالیانه حدود یک‌میلیارد تومان برای خرید ماسه هزینه کرده است و برای کسی هم این سوال پیش نمی‌آمد که این ماسه‌ها از کجا برای شهرداری خریداری می‌شوند. وی در ارتباط با نحوه خرید معدن ماسه هم ادامه داد: قطعه زمینی به نام باغ رسولی را واقع در خیابان آیت‌اله کاشانی‌شمالی خریداری نموده و تغییر کاربری آن را به تجاری انجام دادیم. قیمت خرید این زمین را معظمی 400میلیون عنوان کرد و افزود: چند قطعه از این زمین را در ازای خرید یک معدن ماسه به مساحت 15‌هکتار دادیم که کارشناس، معدن را 7.5 ‌میلیارد تومان قیمت‌گذاری کردند.این در حالی است که این مهم برای شهر فواید دیگری هم دارد. یکی از مزیت‌های این موضوع را معظمی کارخانه تولید آجر عنوان کرد و افزود: ما سالیانه ‌350میلیون تومان برای درست کردن قبور در آرامستان‌ها هزینه می‌کنیم علاوه بر این تولید ماسه نیز در خود شهر ما انجام می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های پروژه مذکور را رئیس شورای شهر دفن زباله عنوان کرد و اظهار داشت : اگر خاطرتان باشد صدای اعتراض مردم در منطقه زارم به گوش مسئولین نیز رسید. این مسئول با انتقاد از برخی صحبت‌هایی که در این زمینه نام اشخاص را ذکر می‌کنند گفت: در‌مجموع آنچه که بر همه امور ارجحیت دارد کار برای مردم و مجموعه شهر است. معظمی در همین ارتباط افزود: پروژه معدن ماسه مصداق مدیریت بدون پول است چرا که سرمایه خرید اولیه این زمین  تنها 400میلیون تومان بوده است.

عقد قرارداد با قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) در قالب 5 پروژه مهم یکی از اقدامات بی‌نظیر شورای فعلی است

این مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود یکی از مهم‌ترین مواردی که شورای حاضر اقدام به انجام آن نموده است را عقد قرارداد با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء‌(ص) ذکر نمود و افزود: مبلغ این قرارداد 140 میلیارد تومان است. رئیس شورای شهر بروجرد با تشریح کامل چگونگی این قراداد مابین شهرداری بروجرد و قرارگاه خاتم‌الانبیاء‌(ص) اظهار داشت: طبق توافق صورت گرفته تصمیم گرفتیم زمین‌هایی که در خیابان تازه تاسیس(از اندیشه تا بلوار شهرداری) را به‌منظور ساخت پاساژ به قرارگاه واگذار نموده تا در نهایت این قرارگاه صد‌میلیارد تومان از مبلغ قرارداد را از این محل تامین نماید. محمدرضا معظمی با بیان اینکه پیش از این استاندار محترم لرستان برای تامین 40 میلیارد از مبلغ کلی قراداد مذکور قول مساعد دادند گفت: به‌واسطه این اقدام از طرفی توانستیم 40 میلیارد تومان از استانداری بودجه بگیریم. وی با یادآوری تجاری شدن بلوار ساحلی در طی این پروژه اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات مشترک با قرارگاه مربوط به محوطه امامزاده‌جعفر‌(ع) می‌شود. معظمی ادامه داد: همانطور که همه همشهریان محترم استحضار دارند منازل مسکونی پیرامون این امامزاده همه جزء بافت قدیمی بوده که تملک آنها و اجرای طرح زیارتی- توریستی در این منطقه را در دستور کار قرار دادیم.

معظمی از پروژه میدان امام‌(ره)، پروژه میدان نواب(تقاطع غیرهمسطح) و پروژه نظامی‌گنجوی(که در دست بررسی است) به‌عنوان دیگر مواردی نام برد که با قرارگاه خاتم‌الانبیاء‌(ص) در ارتباط با آنها عقد قرارداد شده است. وی در تکمیل این بحث افزود: اینکه می‌گویم پروژه نظامی‌گنجوی در دست بررسی است به این معناست که انجام آن منوط به داشتن توجیه ترافیکی در این زمینه می‌باشد.

وی ادامه داد: در مجموعه 5 پروژه مهم را با قرارگاه خاتم‌الانبیاء‌(ص) قراداد بسته‌ایم که پل امام‌(ره) شروع به‌کار نموده است. وی ادامه داد: کل بودجه شهرداری در سال جاری هشتاد میلیارد تومان است اما ما فقط با قرارگاه 140 میلیارد تومان قرارداد بسته‌ایم، در کدام دوره از شورا چنین اقداماتی صورت گرفته است؟

هر فرد بین 5 تا 7 ماه حقوق معوقه خود را دریافت کرده است

رئیس شورای شهر بروجرد در ارتباط با وضعیت پرسنل شهرداری بروجرد نیز گفت: همانطور که مستحضر هستید نیروهای مازاد در این مجموعه پرداخت حقوق را با مشکل مواجه کرده است. وی با بیان اینکه شهرداری بروجرد باید ماهیانه 4‌میلیارد تومان حقوق پرسنل را پرداخت کند گفت: ریشه این مشکل در دوره‌های قبلی شورا بوده که بسیاری از نیروها سفارشی و بدون گزینش وارد شهرداری شده‌اند. وی با اشاره به پرداخت حقوق پرسنل گفت: در حال حاضر این مصاحبه انجام می‌شود تعداد هزار و صد نفر از کارمندان شهرداری معوقات خود را دریافت کرده‌اند. وی با اشاره به این مهم که حدود 200 نفر هم مشکلات معوقات در بانک‌ها را دارند گفت: شهرداری تقبل کرده است که اگر معوقه این افراد به بانک نرمال بوده (در حد 2 یا 3 میلیون تومان) با پرداخت آن مشکل برداشت حقوق افراد مذکور را حل نماید. معظمی ادامه داد: طبق این موضوع و براساس حقوق پایه افراد که با هم متفاوت است هر فرد بین 6 تا 7 ماه حقوق معوقه خود را دریافت کرده است.

مشکلات فعلی شهرداری ریشه در کدام دوره شورای شهر دارد؟

معظمی با انتقاد از برخی اظهارنظرهای در این ارتباط گفت: عده‌ای از افراد به‌جای پرداختن به مسائل کلان شهر مدام بر روی شورا و شهرداری تمرکز کرده و اینکه فردی در قسمت خدمات شهری از کوچه A به کوچه B رفته است را بی‌عدالتی می‌خوانند. وی در همین ارتباط اظهار داشت: خوب است ببینیم مشکلات فعلی شهرداری ریشه در کدام دوره از شورای شهر دارد و یقینا همه بدانند که مردم به عملکرد همه افراد آگاهی و اشراف کامل دارند.

برخی‌ها تصور می‌کنند که می‌توانند با انحراف دادن افکار مردم به سمت دیگران، توجه مردم را از عملکرد خودشان دور کنند

این مسئول همچنین با اظهار گلایه‌مندی از منحرف کردن افکار عمومی توسط برخی افراد، اضافه کرد: اینکه اشتباهات دیگران را تیتر روزنامه‌ها و اخبار فضای مجازی نماییم مناسب نیست. وی ادامه داد: ادعا نمی‌کنیم که شهرداری مدینه فاضله است، بله ممکن است از میان خیل افرادی که بدون تخصص و گزینش در دوره‌های ماقبل از این شورا وارد شهرداری شده‌اند خطاهایی هم سر بزند. معظمی ادامه داد: نکته اینجاست که برخی‌ها تصور می‌کنند که می‌توانند با انحراف دادن افکار مردم به سمت دیگران، توجه آنها را از عملکرد خودشان دور کنند.

برای ادای دِین به رای مردم باید برای حق و حقوق آنها جنگید، رایزنی کرد تا نتیجه گرفت

رئیس شورای شهر بروجرد افزود: مردم باید از ما به‌عنوان مسئول، مطالبه‌گری نمایند و از ما شرح عملکرد بخواهند و ما نیز باید پاسخگو باشیم. معظمی گفت: احقاق‌حق مردم نیازی به گوشی و انتقاد مغرضانه در فضاهای مجازی ندارد بلکه برای ادای دِین‌مان به رای مردم باید برای حق و حقوق آنها جنگید، رایزنی کرد تا نتیجه گرفت.

به جد پیگیر این مسئله هستم که بدهی شهرداری به تامین اجتماعی صفر شود

وی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به بحث تامین اجتماعی کارمندان شهرداری نیز افزود: در ابتدای شروع کار ما میزان بدهی شهرداری به سازمان تامین اجتماعی  15‌میلیارد بود. وی با اشاره به اینکه از‌ آغاز سالجاری تاکنون شهرداری بروجرد ماهیانه 400 میلیون تومان به تامین اجتماعی پرداخت کرده است گفت: به جد پیگیر این مسئله هستم که بدهی شهرداری به تامین اجتماعی صفر شود. یکی دیگر از اقدامات در دست اجرا را معظمی تلاش برای عقب نیفتادن قسط‌ها حقوق پرسنل به بانک عنوان کرد و افزود: بازپرداخت در این زمینه با شهرداری است و اصلا جای نگرانی نیست.

تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری در بورس برای انجام پروژه‌های عمرانی و کلان شهری

تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری در بورس برای انجام پروژه‌های عمرانی و کلان شهری را محمدرضا معظمی به‌عنوان اقدامی در دست پیگیری نام برد و در این ارتباط اظهار داشت: در صورت به نتیجه رسیدن پیگیری‌ها این مهم در بروجرد انجام می‌شود. وی عنوان کرد: با محقق شدن این امر، خیلی از حاشیه‌ها از بین می‌رود  و همه تلاش خود را در این زمینه انجام خواهیم داد.

معظمی در پایان خطاب به مردم و مسئولین اظهار داشت: از کلیه دلسوزان شهر اعم از فعالان اجتماعی، اعضای محترم شورای شهر و نمایندگان محترم در مجلس شورای‌اسلامی دعوت می‌نمایم که دست در دست هم و به دور از جنجال‌های برای خدمت به مردم تلاش خود را به‌کار بگیرند و به خاطر داشته باشیم که در سال ‌اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با انتقاد بدون ارائه راهکار و بدون عمل نمی‌توان مردم را فریب داد.

 

 

 

عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: