آخرین اخبار
کد خبر : ۴۱۱۲۸
به روز شده در : ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
مدتی است که عرضه شکر در بازار با قیمت بیش از حد نرخ مصوب در حال انجام است و نهاد‌های نظارتی از رسیدگی به این موضوع غافل مانده‌اند.
به گزارش بامداد اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، موضوع شکر و توزیع آن در بازار مدتی است که مورد توجه مسئولان و حتی خود مردم قرار گرفته است و در این رابطه نیز برخی‌ها از آب گل آلود ماهی گرفته و در این بین نیز شیطنت‌هایی را انجام می‌دهند.
چند ماه پیش شایعه شد که تولید شکر در کشور با کاهش مواجه شده و در پی وقوع این پدیده قفسه‌های فروشگاه‌ها از این محصول خالی شده است.

برخی از مسئولان این موضوع را تکذیب کرده و مدعی شدند که شکر در حال تولید و رویه عادی توزیع آن در جریان است و مشکلی بابت تولید این محصول در کشور وجود ندارد.

اما موضوع قابل تامل در این بین خالی بودن قفسه‌های برخی از فروشگاه‌ها از بسته‌های شکر است، محصولی که به صورت مستقیم با سبد غذایی مصرف کنندگان درگیر است و برای تهیه بسیاری از غذا‌ها و همین طور تولید شیرینی در قنادی‌ها نقش تعیین کنند‌ه‌ای را در این رابطه ایفا می‌کند.

فی شکر در حال حاضر در بازار چقدر آب میخورد؟
قاسمعلی حسنی دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در رابطه با قیمت فعلی شکر در بازار گفت: قیمت مصوب شکر ۶ هزار و ۶۵۰ تومان است، ولی همین شکر از ماه گذشته تاکنون ۴۵ درصد افزایش قیمت داشته است و قیمت عمده آن برای بنکداری‌ها از ۸۰۰۰ تومان به ۱۱ هزار و۶۵۰ تومان رسیده است.

وی ادامه داد: قیمت این کالا امسال نسبت به سال گذشته بدون در نظر گرفتن کرایه حمل و نقل، هزینه‌های بارگیری و انبارداری ۷۵ درصد گران شده است.

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی اضافه کرد: شکر با قیمت مصوب تنها به دست افرادی که سهمیه دارند میرسد و به صورت قطره چکانی توزیع میشود.

وی علت افزایش قیمت شکر را گرانفروشی دانست و گفت: بحث کمبود شکر مطرح نیست، زیرا اگر بار شکر کم باشد نباید شکر با قیمت آزاد در بازار به هرمیزانی که نیاز است وجود داشته باشد.

در حال حاضر قیمت شکر در بازار‌های مختلف حدود ۱۲ هزار تومان است و توزیع این محصول بیش از قیمت اعلامی تخلف است، اما با کمی جست و جو در بازار و بررسی در فروشگاه‌ها با برچسب‌های عجیب و غریبی مواجه میشویم، ۲۰، ۲۳، ۲۵ هزار تومان رقم‌هایی که زیر شکر‌های بسته بندی شده در قفسه‌های برخی فروشگاه‌ها دیده می‌شود.

حال با توجه به اظهارات دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی این نکته به اذهان خطور می‌کند که اگر قیمت گذاری شکر آزاد شده، در این صورت قیمت مصوب معنایی ندارد، اما اگر شکر همچنان دارای قیمت مصوب است پس علت این گرانفروشی در حوزه عرضه ریز دانه‌های سفید شیرین چیست؟

با توجه به اعلام قیمت مصوب توسط نهاد‌های تعیین قیمت اقلام در بازار، نباید کالایی بیش از حد نرخ اعلام شده برای آن در بازار عرضه شود، در غیر این صورت باید هرچه سریعتر جلوی گرانفروشی گرفته شود.

آیا پروند‌ه گرانفروشی شکر در بازار به سازمان تعزیرات گزارش شده است؟
برای بررسی موضوع و اینکه سازمان تعزیرات در خصوص فعالیت در بحث نظارت بر بازار شکر چه اقداماتی انجام داده به سراغ رئیس گشت تعزیرات حکومتی تهران رفته که با واکنش قابل توجهی نیز مواجه شدیم.

افزایش قیمت شکر در پی بی توجهی نهاد‌های نظارتی در بازار/ تولید شکر کمیاب شده یا دلال‌ها حریص‌تر شدند؟

ناصر مدیحی طامه گفت:در حال حاضر شکر به صورت بسته بندی در فروشگاه‌های زنجیر‌ه‌ای در حال عرضه به عموم شهروندان است.

وی در پاسخ به اینکه آیا پروند‌ه‌ای در خصوص تخلف گرانفروشی در سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل شده است یا خیر؟ افزود: تاکنون هیچ پروند‌ه‌ای از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان به دست ما نرسیده چرا که هم قیمت گذاری بر روی شکر و هم انبار کردن این محصول و نظارت بر نحوه توزیع و عرضه این محصول در بازار بر عهده این سازمان است.

رئیس گشت تعزیرات حکومتی تهران ادامه داد: از آنجایی که نظارت بر بازار شکر برعهده سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان است، سازمان تعزیرات نمیتواند به صورت مستقیم بر روند و نحوه عرضه شکر در بازار نظارت داشته باشد و تا مادامی که پروند‌های در این رابطه به دست ما نرسد نمیتوانیم در این خصوص اظهار نظر کنیم.

به گفته مدیحی قیمت گذاری بر روی شکر بهتر است توسط اتحادیه بنکداران صورت بگیرد تا روند نظارتی بر بازار آسانتر شود و در صورت احراز تخلف به راحتی بتوان با متخلفان این حوزه برخورد کرد.

عدم تولید، احتکار یا زیاده خواهی واسطه ها؛ کدام یک عامل افزایش قیمت شکر است؟
با یک بررسی ساده و پیش پا افتاده میتوان دریافت که علت افزایش قیمت شکر در بازار امروز به چه علتی مربوط است.
استان خوزستان از لحاظ آب و هوایی یکی از قطب‌های تولید نیشکر در کشور است که در این رابطه محصول شکر به راحتی در کارخانه‌های نیشکر این استان تولید میشود، همچنین استان آذربایجان غربی که از مراکز مهم تولید و پرورش چغندر قند است یکی دیگر از منابع تولید شکر در کشور است.

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته از مراکز این استان‌ها مشخص شد که آفتی به خصوصی در مزارع یاد شده به چشم نخورده و امسال محصولات خوبی نیز برداشت شده است، پس در نتیجه تولید شکر با مشکل خاصی مواجه نبوده است.

احتکار و زیاده خواهی واسطه‌های عرضه شکر در بازار می‌تواند یکی از محتملترین گزینه‌ها برای کمیاب شدن و در نتیجه افزایش قیمت این محصول در بازار تلقی شود.

در گذشته انبار‌های احتکار شکر زیادی نیز توسط پلیس و تعزیرات شناسایی شده بود و این دلیل احتکار شکر و دست داشتن دلال‌ها در خصوص کمیاب شدن و افزایش قیمت این محصول در بازار را محتمل‌تر می‌کند.

با این تفاسیر به هر دلیلی بازار شکر با افزایش قیمت بی اساسی مواجه شده و از آنجایی که این محصول یکی از نیاز‌های اساسی و اولیه برای تهیه طعام خانوارهاست بهتر است تا مسئولان به خود تکانی دهند و بازار شکر را دریابند.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: