کد خبر : ۴۲۸۳۱
به روز شده در : ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶
روز گذشته بانک مرکزی از جزئیات نحوه وصول و برگشت زدن چک در قانون جدید صدور چک پرده برداشت.
به گزارش بامداد اقتصاد به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در قانون جدید چک، مالک نهایی چک در صورت کسری حساب صادرکننده می‌تواند مبلغ موجود در آن حساب را طلب کند و همچنین خواهان پرداخت مبلغ کسری چک از محل مبالغ موجود در سایر حساب‌های انفرادی ریالی صاحب حساب در همان بانک شود.

 درصورت کافی نبودن موجودی حساب جاری فرد صادرکننده و نیز عدم امکان تامین وجه چک از محل سایر حساب‌های صادرکننده در همان بانک، تمام حساب‌های صادرکننده چک در تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری به میزان مبلغ کسری چک پس از گذشت ۲۴ ساعت از ثبت غیرقابل پرداخت بودن چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی مسدود خواهد شد. از زمان اجرایی شدن این حکم فرد صادرکننده چک ۱۰ روز فرصت دارد تا حساب خود را تسویه کند در غیر این صورت مشمول قانون محکومیت‌های مالی می‌شود. دارنده چک برگشتی می‌تواند با در دست داشتن گواهی عدم پرداخت از بانک به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی قوه‌قضائیه مراجعه و صدور اجراییه از دادگاه صالح را درخواست کند. 


در گواهی عدم پرداخت باید کد رهگیری چک برگشتی که سامانه یکپارچه بانک مرکزی صادر می‌کند و مشخصات کامل صادرکننده و دارنده چک ثبت شده باشد. غیر از این باید مهر یا امضای صاحب حساب که در بانک ثبت شده و همچنین وضعیت تطابق یا عدم تطابق اینها با چیزی که در چک هست هم باشد.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: