کد خبر : ۴۳۸۶
به روز شده در : ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴
رئیس سازمان بهزیستی:
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه شعار سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) سازمان جهانی بهداشت «افسردگی، بیا حرف بزنیم» است، گفت: یک نفر از هر پنج نفر در معرض خطر افسردگی و اضطراب قرار دارند.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛انوشیروان محسنی بندپی به مناسبت روز جهانی بهداشت پیامی صادر کرد که در بخشی از آن تاکید کرده است: افسردگی، اختلال روانی شایعی است که همه سنین، همه سطوح زندگی و همه کشورها را در برمی‌گیرد و یک نفر از هر پنج نفر در معرض خطر افسردگی و اضطراب قرار دارند.

متن این پیام به شرح ذیل است:

«مقوله سلامت در چند دهه گذشته، به‌صورت یکی از اصلی‌ترین حقوق بشری و از اهم اهداف اجتماعی مطرح شده است یعنی آنچه برای ارضای نیازهای اساسی و بهبود کیفیت زندگی انسان لازم است و باید در دسترس همه‏ انسانها باشد.

 سازمان جهانی بهداشت همه ساله به مناسبت روز جهانی سلامت (7 آوریل مصادف با 18 فروردین) و با هدف افزایش توجه و آگاهی عموم مردم و تمرکز اقدامات و فعالیتها یکی از موضوعات مبتلا به جوامع را انتخاب می‌کند.

شعار سال 2017 (1396) این سازمان «افسردگی، بیا حرف بزنیم» است و برای تحقق زندگی سالم همراه با نشاط و امید همه را به صحبت کردن در مورد افسردگی دعوت می‌کند.

افسردگی، اختلال روانی شایعی است که همه سنین، همه سطوح زندگی وهمه کشورها را در برمی‌گیرد؛ این امر باعث اضطراب روانی و عدم توانایی مردم حتی درانجام ساده‌ترین کارهای روزمره و گاهی موجب بروز پیامدهای مخربی در روابط خانوادگی و دوستانه و عدم توانایی ادامه زندگی می‌شود.

در سرتاسر جهان اختلالات روانی شایع در حال افزایش است؛ افسردگی به تنهایی 10 درصد از سالهای عمر از دست رفته به خاطر ناتوانی را در جهان به خود اختصاص داده است؛ یک نفر از هر پنج نفر در معرض خطر افسردگی و اضطراب قرار دارند.

البته افسردگی قابل پیشگیری و درمان است و شناخت بهتر از ماهیت افسردگی، چگونگی پیشگیری و درمان آن به کاهش انگ مرتبط با این شرایط، کمک خواهد کرد و منجر می‌شود که افراد بیشتری به دنبال حمایت و راهنمایی باشند.

سلامت یکی از نیرومندترین عوامل رشد و پیشرفت به شمار می‌آید و سرمایه‌گذاری در این بخش بازده بالایی دارد بنابراین لازم است همه کشورها و نهادهای اقتصادی، اجتماعی، علمی و تحقیقاتی بین‌المللی و ملی تلاشهای خود را برای تأمین سلامت جامعه صرف می‌کنند.

دیدگاه‌هایی که انسان را محور اصلی توسعه قرار می‌دهند برای سلامت ارزش فراوان قائل هستند بنابراین امید دستیابی به اهداف اجتماعی و اقتصادی در گرو تأمین سلامت است.

سازمان بهزیستی کشور یکی از سازمانهای مهم و کلیدی در تأمین و ارتقای سلامت روانی ـ اجتماعی جامعه در راستای حمایت روانی اجتماعی از کودکان، زنان، سالمندان، معلولان و آحاد جامعه خدمات متنوعی را ارائه داده و توسعه کمی و کیفی و تسهیل دسترسی به این خدمات را در دستور کار خود قرار داده است.

در پایان امیدوارم با فراهم کردن زمینه‌های مناسب در راستای کنترل تعیین کننده‌های اجتماعی موثر بر سلامت و با تمرکز بر نشاط و امید و برای کاهش برچسب زنی اختلالات روانی و ... بیش از پیش موثر باشیم و از این رهگذر با حذف موانع، دسترسی بیشتر و بهتر افراد را به خدمات سلامت روان فراهم کنیم.»

 

عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: