کد خبر : ۴۷۳۴
به روز شده در : ۰۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
ماه مبارک رمضان با همه ي الزامات و تدارکاتي که نيازهاي مردم به آن دامن مي زند، از راه رسيد. آن چه از اين ماه بايد برگرفت و بر توشه ي سفر اين جهاني افزود، در پس نگراني ها و گراني ها پنهان و مغفول مي ماند.

اغلب ما بيش از آن که در تدارک يک برنامه ي اخلاقي و عبادي باشيم، در گير تهيه ليست بلند بالاي خريد و مهماني هاي افطاري مي شويم. و اين بخش حزن انگيز اما واقعي و غير قابل حذف يا انکار اين ماه مبارک است.


با اين که عجيب است، اما واقعيت دارد که مصرف مواد غذايي در طول ماه مبارک رمضان، افزايش مي يابد و مردم براي خريد و ذخيره ي مواد مورد نيازشان وقت و هزينه ي بسياري صرف مي کنند. پي آيند اين افزايش نياز و خريد ، يا کمبود است يا گراني و گاه هر دو.

با گذر از روزهاي پرتنش و هيجان انتخابات و رسيدن به يک آرامش نسبي در امور کشورداري، بايسته است که مديران در بخش هاي کلان و فوقاني ، با وقوف بر ترجيحات و مراسم خاص مردم در طول اين ماه و نيازهاي برخاسته از اين آداب و رسوم، تسهيلات ويژه اي براي خريد ارزان و مناسب در اختيار مردمي قرار دهند که به تکليف خود در انتخابات و مشارکت اجتماعي عمل کردند.

اکنون با عبور از جشن پيروزي از سوي مردم ، نوبت دولت مردان است که با وقوف به سنگين تر شدن باري که بر دوش داشتند، براي خود " جشن تکليف " بگيرند. آگاهي بر تکليف و وظيفه ، نخستين و مهم ترين گام دولت در مسير اداي دين به ملت است.

با توجه به نيازهاي ويژه ي ماه مبارک، و با اهميت ويژه تر دادن به فرصت هاي تزکيه و پالايش دروني و اخلاقي، از اهم وظايف دولت، کنترل بازار و ايجاد امنيت در آن است. اين فرصت يک ماهه ، هم براي ملت و نيز براي دولت، عرصه ي آزمون هاي مهم مذهبي ، عرفي و اجتماعي است.

بي شک بدون برنامه ريزي و تاکيد بر اجراي طرح و نقشه هاي قول داده شده و کاهش فشار اقتصادي از دوش مردم، دولت ناچار از بازآزمايي چندين باره ي فرصت ها و از دست دادن شرايط مناسب خواهد بود . ضمن اين که عدم توجه به ايده ها و نيز اراده اي که ملت صرف اين مشارکت اجتماعي کرد، موجب به هرز و هدر رفتن انرژي هايي خواهد شد در اين مدت در مردم ديديم .

آرمان خواهي و آرزوي رسيدن به کمال اخلاقي وامنيت اجتماعي اگر نه به طور مطلق ، اما تا حدود زيادي بستگي به امنيت اقتصادي دارد.

بر دولتمردان است که با پرهيز از تکرار و ادامه تنش هاي سياسي بي مورد و خروج از بازي هاي کلافه کننده ي تهديد و افشاگري، در کنار کنترل و نظارت بر قيمت ها، نيازهاي معيشتي مردم را تامين کنند و به اين ترتيب، نشان بدهند که آنان نيز بر آرمان هاي خود وايده آل هايي که به آن ها اعتقاد دارند، پاي بند و متعهد هستند و تحت هيچ شرايطي از اداره ي مطلوب اقتصادي و اجتماعي اين ملت عدول نخواهند کرد

عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: