کد خبر : ۸۳۵۸
به روز شده در : ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
ایران جزو اولین کشورهایی است که تمام روستاهای خود را به‌صورت جهادی برق‌رسانی کرده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به‌طور متوسط روزانه چهار روستا را برق‌دار کرده است.
به‌گزارش بامداداقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، پیش از انقلاب روند برق‌رسانی به روستاها بسیار کند بوده به گونه‌ای که تنها چهار هزار و 367 روستا از نعمت برق برخوردار بودند، اما با پیروزی انقلاب اسلامی این روند شتاب گرفت و در سال 1388 جشن پایان برق‌رسانی به تمامی روستاهای بالای 20 خانوار کشور رقم خورد.

از ابتدای دولت تدبیر و امید نیز اتمام برق‌رسانی به روستاهای بالای 10 خانوار کشور در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر به 57 هزار و 280 روستای کشور برق‌رسانی شده است.

از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم تا پایان سال 95(پایان کار دولت یازدهم) تعداد دو هزار و 152 روستا با 30 هزار و 956 خانوار از نعمت برق و روشنایی برخوردار شده‌اند و این روند در دولت دوازدهم نیز ادامه داشته که بر این اساس از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 487 روستا(با 7498 خانوار) برق‌رسانی شده است و در مجموع فعالیت دو دوره دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون تعداد دو هزار و 639 روستا با 38 هزار و 900 خانوار از نعمت برق برخوردار شده‌اند.

ایران جزو اولین کشورهایی است که تمام روستاهای خود را به‌صورت جهادی برق‌رسانی کرده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به طور متوسط روزانه چهار روستا را برق‌دار کرده است.

در همین دوره برای چهار هزار و 850 خانوار روستایی یا عشایری در کشور در نقاط سخت‌گذر، مناطق دورافتاده و یا مناطقی که عرصه منابع طبیعی و جنگل‌ها بوده و احداث شبکه برق موجب تخریب آن می‌شد از سیستم‌ انرژ‌ی‌های نو و تجدیدپذیر(خورشیدی، بادی و...) استفاده شده است.

در دوره دولت تدبیر و امید مجموعا یک هزار و 700 میلیارد تومان برای پروژه‌های برق‌رسانی روستایی شامل احداث و توسعه خطوط و پست‌های فوق توزیع روستایی، توسعه و بهینه‌سازی شبکه (خطوط و پست‌های) توزیع، نصب چراغ‌های روشنایی معابر روستایی و برق‌رسانی به روستاهای بدون برق هزینه شده است.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: