کد خبر : ۸۴۵۶
به روز شده در : ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
با وجود روند روبه گسترش استفاده از گوشی‌های هوشمند، ابزار‌های پرداخت موبایلی نتوانسته‌اند ‏سهم قابل توجهی را از بازار پرداخت‌های الکترونیک به خود اختصاص دهند.
به گزارش بامداداقتصاد به نقل از روزنامه شهروند، ابزار‌های پرداخت موبایلی ‏حتی با راهکار‌هایی مثل جایزه دادن هم نتوانسته‌اند در جلب توجه مردم سهم بیشتری از بازار داشته باشند. آن‌گونه که آمار‌ها نشان می‌دهد اپلیکیشین‌های موبایلی تنها ۱۲.۷ درصد ابزار و ۶ درصد ‏ارزش بازار پرداخت الکترونیک کشور را دارند و ارزش تراکنش‌های آن‌ها در اردیبهشت‌ماه نیز ۱۴ صدم درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افت کرده است‎

موبایل‌ها دارنده کمترین ارزش معاملات الکترونیک
شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی در کشور (شاپرک) شامل سه نوع ابزار پرداخت اینترنتی، پرداخت موبایلی ‏و کارتخوان فروشگاهی است که فعالیت‌های مربوط به «خرید کالا و خدمات»، «پرداخت قبض و خرید ‏شارژ» و «مانده گیری» از طریق آن‌ها انجام می‌شود‎.
 
به زبان ساده‌تر یعنی پرداخت اینترنتی، پرداخت موبایلی ‏و کارتخوان کار‌هایی هستند که شبکه الکترونیکی آن‌ها را انجام می‌دهد. در بین این پرداخت‌ها، پرداخت ‏اینترنتی از طریق موبایل کمترین‌درصد را به خود اختصاص داده که این نشان از بی‌توجهی مردم به ‏پرداخت‌های موبایلی است.
 
بر اساس آمار شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور (شاپرک)، کارتخوان فروشگاهی با سهم ۸۷.۹ درصدی، بیشترین شمار تراکنش‌های الکترونیکی را در بین سایر ابزار‌های پذیرش ‏دارد و پرداخت‌های موبایلی به‌طور متوسط کمترین ارزش ریالی را داشته‌اند.
 
میانگین هر تراکنش پرداخت‌‏های اینترنتی در اردیبهشت امسال یک‌میلیون و ۷۶۰ هزار ریال و متوسط هر تراکنش از طریق ابزار پذیرش ‏موبایلی ۶۰ هزار ریال بوده است‎. ‎تعداد تراکنش‌های پرداخت موبایلی در اردیبهشت‌ماه امسال با کاهش ٧دهم درصدی مواجه بوده و مبلغ تراکنش‌های موبایلی نیز ۱۴ صدم درصد افت داشته است‎. ‎

دلایل استقبال پایین استفاده از ابزار‌های پرداخت موبایلی

محدودیت انجام تراکنش بر روی ابزار پذیرش موبایلی، تعداد بالای ابزار کارتخوان فروشگاهی و فراگیر بودن آنها، عدم نیاز این کارتخوان‌ها به تجهیزات مکمل دیگر نظیر کامپیوتر یا گوشی موبایل ازجمله مهمترین ‏عوامل سهم بالای کارتخوان‌های فروشگاهی در پرداخت‌های الکترونیک و سهم پایین ابزار‌های موبایلی هستند.
 
به اعتقاد کارشناسان ‏IT‏ ناامن بودن بستر اینترنت برای استفاده از پرداخت‌های موبایلی و نیاز ‏به داشتن گوشی هوشمند تلفن همراه باعث کاهش پرداخت‌های موبایلی شده است.

کیوان نقره‌کار، کارشناس ‏IT‏ درباره این‌که چرا مردم علاقه زیادی به استفاده از پرداخت‌های موبایلی ندارند، به «شهروند» می‌گوید: «وقتی ‏بحث پول و مسائل مالی مطرح می‌شود طبیعی است که مردم بیشتر محتاط شوند و به هر اپلیکیشنی اعتماد ‏نکنند. به همین دلیل ترجیح می‌دهند پرداخت‌های مالی خود را از طریق دستگاه‌های کارتخوان و بانک‌ها ‏انجام دهند.
 
جوی هم که در جامعه نسبت به پرداخت‌های موبایلی و اپلیکیشن‌ها وجود دارد، این است که ‏فلان اپلیکیشن متعلق به کیست و چه سازمانی از آن پشتیبانی می‌کند، به همین دلیل راضی نمی‌‏شوند که اطلاعات شخصی خود را در آن ثبت کنند.
 
از طرف دیگر نبود نظارت روی کار این اپلیکیشن‌ها ‏باعث شده مردم ندانند که اگر هنگام استفاده از آن‌ها مشکلی برایشان پیش بیاید، باید به کجا مراجعه کنند. در ‏واقع مردم به دلیل کمبود اطلاعاتی که از این برنامه‌های پرداخت موبایلی دارند، نمی‌توانند به آن‌ها اعتماد ‏کنند.»

نقره‌کار با اشاره به این‌که برای استفاده از برنامه‌های پرداخت مالی، فرهنگ‌سازی مناسبی هم بین ‏مردم انجام نشده، ادامه می‌دهد: «یکی دیگر از مهمترین دلایلی که مردم تمایلی به پرداخت‌های موبایلی ‏ندارند این است که هرگز بستر مناسبی برای آموزش دادن به مردم برای استفاده از این ابزار‌ها وجود نداشته ‏است.
 
ضمن این‌که تعداد زیاد این اپلیکیشن‌ها و تنوع بالای آن‌ها هم باعث شده مردم فکر کنند وقتی ساخت ‏این برنامه‌ها ساده است، پس از نظر فنی هم معیار‌های قابل قبولی دارند و نمی‌توان برای پرداخت‌های ‏مالی به آن‌ها اعتماد کرد.» ‏
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: