مردم طعم فراوانی میوه را نمی‌چشند
به گزارش بامداد اقتصاد به نقل از فارس، ورود میوه‌های منطقه جنوب به بازار قیمت را نسبت به هفته‌های قبل مناسب تر کرده است، قیمت محصول پر مصرف هندوانه در ماه رمضان به کیلویی 4 هزار تومان کاهش یافته که در اوایل ماه به 14 هزار تومان هم رسیده بود.قیمت طالبی و ملون هم در قیمت 7 هزار تومان تثبیت شده و موز به 27 هزار تومان رسیده است.

قیمت میوه هر چند نسبت به قبل بهتر شده، اما قشر متوسط هنوز توان خرید ندارند.

علیرغم اینکه قیمت محصولاتی مانند پیاز و سیب زمینی در استانهای تولید کننده کرمان و اردبیل کیلویی 500 تومان است و گاهی به دلیل قیمت پایین کشاورزان محصول را در زمین رها می‌کنند، در تهران به 10 برابر قیمت به فروش می‌رسد.

بر اساس گزارش‌ها، تولید پیاز در منطقه کرمان بسیار فراوان است و بازار کشش این همه تولید را ندارد و قیمت به 500 تومان رسیده است، کشاورزان می‌گویند:« برای آنها صرفه اقتصادی ندارد که محصول را برداشت کنند.»

هندوانه هم وضع مشابهی دارد که در مزرعه کیلویی 500 تومان و در بازار تا 5 هزار تومان فروخته می‌شود. این وضعیت نارضایتی تولید کنندگان و مصرف کنندگان را در پی داشته است.

جدیدترین قیمت انواع محصولات کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران به این شرح است:


قیمت‌هایی که در این بازار عرضه می‌شود، عمده فروشی است و زمانی که پای این میوه‌ها به مغازه‌های سطح شهر می‌رسد،به صورتقانونی 30 درصد و غیر قانونی تا 100 درصد افزایش می‌یابد.